Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Film o „Papie” Jaworskim

Postać kard. Mariana Jaworskiego przedstawiono w dokumentalnym filmie telewizyjnym. Prezentacja filmu odbyła się wieczorem 25 stycznia w karmelitańskim Centrum Kultury Duchowej „Communio Crucis” im. św. Edyty Stein w Krakowie.

Wśród oglądających byli m. in. sam bohater filmu, mieszkający obecnie w Krakowie metropolita senior archidiecezji lwowskiej i jego przyjaciel kard. Franciszek Macharski, metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

- Istnieją osoby, dzięki którym możemy czytelnie rozeznać historię, widząc, że uczestniczymy w czymś ważnym. Jedna z nich jest na pewno kard. Marian Jaworski. Bogusława Stanowska-Cichoń utrwaliła w obiektywie jego postać i przedstawiła wieloletnią przyjaźń późniejszego metropolity lwowskiego z Janem Pawłem II – powiedział ks. prof. Marian Zawada, przeor klasztoru karmelitów w Krakowie, szef Centrum „Communio Crucis”.

W filmie „Powiernik duszy. Kard. Marian Jaworski” za pomocą relacji, filmów dokumentalnych, niepublikowanych dotąd zdjęć, przedstawiono niezwykłą drogę życiową bohatera.

Urodzony w 1926 r. we Lwowie, w 1945 r. jako kleryk opuścił miasto rodzinne i wraz z innymi seminarzystami znalazł się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach, wciąż będąc formalnie kapłanem archidiecezji lwowskiej, związał się na wiele lat z Krakowem i Lublinem. Został uczonym filozofem, twórcą Papieskiej Akademii Teologicznej, biskupem w Lubaczowie dla pozostałej w Polsce części archidiecezji lwowskiej, wreszcie w latach 1991-2008 metropolitą lwowskim, od 2001 r. kardynałem. Istotna w jego życiu była przyjaźń z Janem Pawłem II.

- Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że przez tyle lat mogłem być blisko Jana Pawła II. Z podziwem patrzyłem, jak ten człowiek był oddany Bogu i ludziom – wspominał w filmie.

- Ich przyjaźń, zrodzona początkowo ze wspólnych zainteresowań filozoficznych, przetrwała do końca. Swą ostatnia spowiedź Jan Paweł II odbył właśnie u kard. Jaworskiego - powiedział w filmie kard. Stanisław Dziwisz.

Swe spotkania z kard. Jaworskim, bez hagiografizowania jego osoby, wspominają w filmie obok kard. Dziwisza także m. in. ks. bp Damian Muskus, ks. bp Marian Buczek ze Lwowa, prof. Regina Chłopicka, prof. Władysław Stróżewski, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, księża pracujący na Ukrainie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy