Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trudna misja liderów dobra przejdź do galerii

Ok. 2,5 tys. osób z całej Polski wzięło udział w 12. pielgrzymce Caritas do Łagiewnik.

Pracownicy i wolontariusze Caritas Polska, jak co roku, spotkali się na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, by dziękować za to, czego udało się dokonać w ostatnim czasie, za jubileuszowy Rok Caritas oraz za 25 lat działalności (po reaktywacji) Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W ramach przygotowania do uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza konferencję dla uczestników XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Caritas wygłosił o. Grzegorz Kramer, jezuita znany m.in. z internetowego projektu "Banita" oraz comiesięcznych Mszy św. w intencji mężczyzn, odprawianych w krakowskim kościele św. Barbary.

- Ktoś, kto pomaga drugiemu człowiekowi, staje się przywódcą, staje się dla tego człowieka liderem - mówił o. Grzegorz. Tłumaczył, że lider to nie ktoś, kto ma "długi palec wskazujący".

- To jest ktoś, kto żyje miłością i próbuje to przekazać innym. Robi to w taki sposób, że ten, komu pomaga, chce żyć dokładnie tak samo. I to jest sposób na pomoc efektywną - mówił jezuita. - Przez to stajemy się liderami w wierze i liderami w życiu.

Przekonywał także, że celem pomagania drugiemu człowiekowi jest przekazywanie Ewangelii - Dobrej Nowiny, że Pan Bóg jest dobry. - Macie o wiele trudniejszą misję niż księża. Łatwo jest wyjść na ambonę i powiedzieć, jak to robić. Trudniej jest wziąć paczki do swoich reklamówek i zanieść tym, którzy potrzebują - mówił o. Kramer. - Robicie coś niesamowitego!

Do ewangelizacyjnego wymiaru czynienia dobra nawiązał w swoim kazaniu także kard. Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

- Kościół ewangelizuje przez słowo, przez sakramenty i przez dzieła miłosierdzia. To one sprawiają, że nasza misja ewangelizacyjna staje się wiarygodna. To one otwierają drzwi ludzkich serc, by nie kierowały się uprzedzeniami, by nie lękały się przyjąć Jezusa Chrystusa, Jego Ewangelię, Jego zbawcze orędzie - podkreślał metropolita krakowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama