Nowy numer 3/2021 Archiwum

Amerykańskie akta Polańskiego

Do krakowskiego sądu dotarły z USA dokumenty dotyczące ekstradycji znanego reżysera.

Licząca 3 tomy i ponad 400 stron akt przesyłka to dokumenty z prowadzonego w Stanach Zjednoczonych postępowania przeciwko Romanowi Polańskiemu, oskarżonemu o gwałt na nieletniej.

O przesłanie akt wnioskował krakowski Sąd Okręgowy, przed którym toczy się postępowanie. Ma on stwierdzić, czy dopuszczalna jest ekstradycja R. Polańskiego do USA.

Po otrzymaniu dokumentów amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości - prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - sąd wyznaczy termin kolejnego posiedzenie w sprawie filmowca.

Postępowanie w krakowskim sądzie rozpoczęło się w tym roku. Pierwsza rozprawa, na której przez prawie 9 godzin zeznawał Roman Polański, odbyła się 25 lutego.

- Obrona będzie zmierzała do wykazania, że wniosek o ekstradycję jest bezzasadny - zapowiedzieli wtedy obrońcy reżysera. - Istnieje wiele obiektywnych dowodów wskazujących na to, że przed sądem amerykańskim została zawarta ugoda, a kara, o której była mowa w tej ugodzie, została wykonana - argumentowali.

Sam R. Polański przyznał, że przesłuchanie w krakowskim sądzie było dla niego nie tylko męczące, ale również bolesne. - Musiałem wracać do spraw, o których wolałbym zapomnieć - mówił. Zapewnił, że w dalszym ciągu darzy polski wymiar sprawiedliwości zaufaniem.

Kolejne rozprawy w sprawie jego ekstradycji odbywają się już bez udziału reżysera.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama