Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kraków walczy z wodą

Miasto zapowiada inwestycje mające zapobiec zalewaniu ulic i osiedli w czasie intensywnych opadów deszczu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej o planowanych rozwiązaniach mówili m.in. Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta ds. inwestycji i infrastruktury, oraz Mieczysław Góra, wiceprezes zarządu krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Obaj przekonywali, że skutecznie został już rozwiązany problem Bieżanowa, dawniej zalewanego przy każdym większym deszczu. Podczas ulewy 5 sierpnia część wody przyjął już bowiem będący na ukończeniu suchy zbiornik przeciwpowodziowy na rzece Serafie.

W planach miasta są kolejne tego typu inwestycje - jeszcze jeden zbiornik na Serafie oraz trzy na potoku Malinówka. - To kompletna kaskada, która w 100 proc. ma zabezpieczyć Bieżanów i Wieliczkę - zapewniał T. Trzmiel.

Tymczasem pojawiły się nowe newralgiczne punkty miasta, w których ulewy powodują duże kłopoty. To przede wszystkim os. Kabel oraz os. Podwawelskie (wraz z sąsiadującymi z nim przejazdami pod mostem Grunwaldzkim i obok hotelu "Forum").

Problemy mieszkańców os. Kabel ma rozwiązać budowa kolektorów odciążających do rzeki Drwiny, które mają usprawnić odprowadzanie wody z tego rejonu. Wstępne rozwiązania, które mają szybko poprawić sytuację na osiedlu, mają być gotowe jeszcze w tym roku. Obecnie trwają rozmowy z właścicielami gruntów pod przyszłe inwestycje - Telefoniką-Kable i PKP Liniami Kolejowymi.

By uniknąć zalewania os. Podwawelskiego, ma z kolei zostać przeprowadzona modernizacja sieci kanalizacyjnej. Planowana jest także budowa przepompowni wody o dużej wydajności. Jak poinformował M. Góra, dokumentacja tej inwestycji ma być gotowa do grudnia. Realizacja przedsięwzięcia ma się rozpocząć w roku 2016 i potrwać ok. dwóch lat.

Ostatnio Kraków zmagał się ze skutkami ulewy 16 sierpnia. Wiele ulic - w tym kluczowych arterii komunikacyjnych miasta - znalazło się wtedy pod wodą.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama