Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nowy sezon z nowym dyrektorem

Filharmonia Krakowska zaczyna nowy sezon koncertowy z nowym dyrektorem artystycznym.

Funkcję tę objął Kanadyjczyk Charles Olivieri-Munroe. Będzie ją łączył z funkcją pierwszego dyrygenta krakowskiej orkiestry Filharmonicznej.

- Skoro Kraków jest klejnotem Polski, to jego orkiestra powinna być klejnotem wśród polskich orkiestr. Będę się o to starał. Mam nadzieje, że filharmonicy krakowscy będą występowali nie tylko pod Wawelem lecz także za granicą. Otrzymałem już pierwsze zagraniczne propozycje koncertowe -  poinformował w poniedziałek 21 września dyr. Munroe.

Pierwszym dyrygentem gościnnym został z kolei dobrze znany filharmonikom krakowskim Gabriel Chmura, wybitny dyrygent izraelski o polskich korzeniach. Poprowadzi on 25 i 26 września koncerty inaugurujące nowy sezon artystyczny instytucji. Orkiestra i chóry filharmonii wykonają pod jego batutą „Potępienie Fausta” Hektora Berlioza.

- Jestem rad ze współpracy z muzykami krakowskimi. Mam nadzieję, że uda się przywrócić na stałe filharmonikom krakowskim wysoki poziom wykonawczy, z którego byli niegdyś znani - powiedział G. Chmura.

Na melomanów czeka w tym sezonie wiele atrakcji.

-W październiku zostaną wykonane utwory znanego kompozytora litewskiego Mikołaja Cziurlonisa, towarzyszące wystawie jego malarstwa w Międzynarodowym Centrum Kultury, w grudniu przedstawimy zaś koncertowe wykonanie „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego, w 70. rocznicę jego śmierci. W kwietniu przyszłego roku odbędzie się wykonanie „Pasji według świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, w 50. rocznicę polskiego prawykonania tego utworu, które odbyło się w naszej filharmonii. Również w kwietniu odbędzie się prawykonanie trzeciej części „Tryptyku rzymskiego” Juliusza Łuciuka do słów Jana Pawła II. Okazją będzie 90. rocznica urodzin kompozytora - powiedział Bogdan Tosza, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej.

W nowym sezonie wróci tradycja organizowania koncertów abonamentowych w piątki i soboty. Z powodów finansowych koncerty sobotnie zostały niegdyś zawieszone.

Filharmonia Krakowska weźmie udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży. 

- Rozmowy o szczegółach są w toku. Będziemy prezentować polską muzykę religijną - poinformował B. Tosza.

Wkrótce zapadnie również decyzja o remoncie obecnej siedziby FK. Planowana wespół z Akademią Muzyczną budowa nowej siedziby, musi bowiem poczekać na lepsze czasy.

- Specjaliści z AGH dokonali m. in. dokładnych analiz akustycznych. W trakcie ewentualnego remontu poprawionoby m. in. akustykę głównej sali koncertowej oraz wykonanoby kolejne prace, które izolowałyby akustycznie salę koncertową od ruchu tramwajowego i samochodowego na ul. Zwierzynieckiej. Adaptacja strychów, dałaby nam z kolei dodatkową powierzchnię m. in. na garderoby dla muzyków. Gdyby zapadła pozytywna decyzja o przeprowadzeniu remontu, staralibyśmy przeprowadzić etapami w trakcie 3 kolejnych lat, bez uszczerbku dla naszej działalności koncertowej - poinformował dyrektor naczelny FK.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama