Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowy marszałek Małopolski

Jacek Krupa został wybrany nowym marszałkiem województwa małopolskiego. Od 2012 r. był członkiem zarządu województwa.

Jacek Krupa z Platformy Obywatelskiej został wybrany w poniedziałek 9 listopada podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wybory były konieczne, ze względu na to, że Marek Sowa, dotychczasowy marszałek Małopolski z ramienia PO, został podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych wybrany do Sejmu z okręgu chrzanowskiego.

Nowy marszałek otrzymał 21 głosów radnych koalicji PO-PSL. 17-osobowy klub radnych PiS glosował w całości na Witolda Kozłowskiego, swojego kolegę klubowego.

- Bardzo dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście. Dziękuję radnym PSL i PO za wolę kontynuacji koalicji dla rozwoju Małopolski. To wielkie wyzwanie i wielki obowiązek, liczę na współpracę ze wszystkimi radnymi - powiedział J. Krupa po ogłoszeniu wyników glosowania.

Nowy marszałek województwa małopolskiego jest doświadczonym samorządowcem. Urodził się w 1955 r. Jest z wykształcenia ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1990-1998 był burmistrzem Skawiny. Następnie był wicestarostą, zaś w latach 2002-2005 - starostą powiatu krakowskiego. Początki jego kariery politycznej były związane z Unią Polityki Realnej. Następnie związał się ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i Platformą Obywatelską. Z list tej partii był dwukrotnie wybierany do Sejmu - w 2005 i 2007 roku. Od 2012 r. był członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego.

Wybory nowego marszałka nie obyły się bez emocji i zamieszania. Próbowano je przeprowadzić już 3 listopada. Wówczas klubowi PiS udało się przeforsować odroczenie posiedzenia Sejmiku. Radni PiS również i dzisiaj złożyli wniosek o przełożenie sesji, nie uzyskał on jednak większości.

Przedstawiciele klubu PiS uważali, że po zwolnieniu się miejsca w fotelu marszałka, należało wybrać nie tylko jego następcę, lecz także nowy skład zarządu województwa.

Podczas dzisiejszych wyborów uzupełniono również inne wakujące stanowiska. Grzegorz Lipiec z PO, dotychczasowy wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, został wybrany członkiem zarządu województwa na miejsce J. Krupy. Miejsce G. Lipca zajęła zaś Małgorzata Radwan-Ballada.

Czytaj także:

Małopolska bez nowego marszałka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama