Choć już od ponad doby trwa nowy, 2016 rok, my przypominamy kilkanaście najważniejszych wydarzeń, którymi w minionych 12 miesiącach żyła archidiecezja krakowska, a niekiedy nawet cała Polska.
Krew przyniosła pokój
O. Zbigniew i o. Michał umacniali mieszkańców Peru w wierze i uczyli życia w bliskości z Jezusem - mówił o. Wiesław Bar OFMConv. Monika Łącka /Foto Gość 5 grudnia. Gdy w na stadionie w Chimbote w Peru rozpoczęła się beatyfikacyjna Eucharystia, której przewodniczył kard. Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w krakowskiej bazylice oo. franciszkanów radość była równie wielka. To właśnie w Krakowie przed laty o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv. i o. Michał Tomaszek OFMConv. studiowali, a w ich sercach dojrzewało powołanie do wyjazdu na misje.
- Ich przyjazd do Peru był jak wjazd Chrystusa do Jerozolimy. To było już preludium męki - mówił o. prof. Wiesław Bar OFMConv. podczas dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację polskich franciszkanów, zamordowanych w Peru. - Krew przelana przez o. Zbigniewa i o. Michała, zamordowanych przez komunistów w Peru, zaowocowała pokojem. Oni uczą nas odwagi i poświęcenia aż do ofiary z życia - zauważył z kolei kard. S. Dziwisz, który przewodniczył tej Mszy św.
Bramy Miłosierdzia stanęły otworem
Drzwi kościoła w sanktuarium św. Jana Pawła II Krakowie zostały otwarte jako pierwsza Brama Miłosierdzia w diecezji krakowskiej Miłosz Kluba /Foto Gość 12 grudnia. Zgodnie z decyzją papieża, kilka dni po otwarciu Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie, podobne uroczystości odbywają się w katedrach i ważnych kościołach na całym świecie. Chodzi o to, by każdy, nawet, jeśli nie będzie mógł pojechać do Rzymu, miał szansę skorzystać z łaski jubileuszu. We wszystkich wyznaczonych świątyniach będzie można uzyskać odpust zupełny, związany z jubileuszem.
W Krakowie jako pierwsza otwarta została Brama Miłosierdzia na Białych Morzach - w sanktuarium św. Jana Pawła II. - Otworzyła się brama, która prowadzi do źródeł zbawienia, do źródeł łaski wysłużonych przez Jezusa Chrystusa - mówił z kolei na zakończenie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Przechodźmy często przez tę bramę z wiarą, z nadzieją otrzymania łaski - apelował.
Dzień później, inaugurując obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w katedrze na Wawelu, zachęcał z kolei: - Bądźmy, a przynajmniej starajmy się być "miłosierni jak Ojciec", zgodnie z hasłem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który inaugurujemy dziś w katedrze wawelskiej.
Kilka godzin po inauguracji Roku Miłosierdzia w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz otworzył Bramę Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.