Nowy numer 24/2018 Archiwum

72 tys. zł za "Warszawiankę"

Na aukcji w Krakowie zostanie wystawiony jedyny znany rękopis oryginalnego tekstu pieśni "Warszawianka". Cena wywoławcza - 72 tys. zł.

Od wielu pokoleń Polacy śpiewają z zapałem słowa: "Oto dziś dzień krwi i chwały". Nie wszyscy jednak wiedzą, że ułożone przez Karola Sienkiewicza słowa "Warszawianki" są tłumaczeniem francuskiego wiersza. Napisał go w 1831 r. poeta Casimir François Delavigne (1793-1843) na wieść o walkach powstania listopadowego.

- Opatrzony muzyką Daniela Aubera, został wykonany 1 marca 1831 r. na paryskim wiecu solidarności z Polską. Jego polska wersja z muzyką Karola Kurpińskiego cieszyła się ogromną popularnością, stając się jedną z hymnicznych pieśni polskich - mówi Janusz Pawlak z krakowskiego antykwariatu "Rara Avis", który w sobotę 20 lutego wystawi na aukcję rękopis wiersza.

Francuskie słowa "Warszawianki" napisał na kartce sam autor Casimir Delavigne   Francuskie słowa "Warszawianki" napisał na kartce sam autor Casimir Delavigne antykwariat "Rara Avis" - To wielka rzadkość. Jest to bowiem jedyny znany nam obecnie rękopis autorski tego wiersza - dodał J. Pawlak.

Wiersz Delavigne’a nie jest podpisany. O tym, że pisał go sam autor, świadczy identyczny charakter pisma dołączonych do wiersza listów Delavigne’a.

Rękopis "Warszawianki" nie będzie jedynym rarytasem na aukcji, która rozpocznie się 20 lutego o godz. 11 w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17). Będzie można licytować m.in. pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" (cena wywoławcza - 6 tys. zł) i trzecie wydanie "Biblii Leopolity" z 1577 r. (cena wywoławcza - 36 tys. zł).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma