GN 42/2019 Archiwum

Polski Alarm Smogowy o powietrzu w Rabce

"Za brak środków na poprawę jakości powietrza w Rabce-Zdroju w pełni odpowiadają władze uzdrowiska" - piszą członkowie PAS.

Kilka dni temu Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, napisała w swoim oświadczeniu, że Polski Alarm Smogowy, Krakowski Alarm Smogowy oraz Podhalański Alarm Smogowy prowadzą ciągłą nagonkę i skupiają się jedynie na ataku medialnym na miasto, a nie wskazują konkretnych projektów i realnych programów.

W odpowiedzi PAS napisał na swojej stronie internetowej, iż "nieprawdą jest, że wspomniane przez Panią Burmistrz organizacje i ruchy społeczne nie zabiegają o środki finansowe dla gmin na rzecz poprawy jakości powietrza", a "za brak środków na poprawę jakości powietrza w Rabce-Zdroju w pełni odpowiadają władze uzdrowiska".

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, eksperci PAS uczestniczyli w opracowywaniu programu KAWKA, który oferuje dotacje do wymiany starych pieców na węgiel i drewno, a sam Alarm Smogowy zabiegał o jak największy budżet na wymianę kotłów w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

W kolejnych punktach oświadczenia Polski Alarm Smogowy wylicza możliwości, z których Rabka mogła skorzystać, by zdobyć pieniądze na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

"Niestety, jak wskazuje raport z wdrażania Programu Ochrony Powietrza w latach 2013-2014, Rabka-Zdrój nie podjęła praktycznie żadnych działań, żeby wdrożyć zobowiązania wynikające z tego programu. W trakcie tego okresu cel na 2015 rok został zrealizowany jedynie w 0,4 proc." - piszą przedstawiciele PAS i apelują, by burmistrz Przybyło nie podważała wyników pomiarów jakości powietrza, przeprowadzonych w Rabce przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

"Okres badawczy był (...) równo rozłożony na cały rok, dlatego wyniki te należy uznać za miarodajne. Wyniki pomiarów nie pozostawiają złudzeń, powietrze w Rabce jest mocno zanieczyszczone" - czytamy w oświadczeniu Polskiego Alarmu Smogowego.

Członkowie PAS podkreślają przy tym, że nie prowadzą "nagonki medialnej", a zainteresowanie mediów tematem jakości powietrza w Rabce-Zdroju "wynika zapewne z faktu, że jest ona uzdrowiskiem pulmonologicznym, gdzie leczy się m.in. dzieci cierpiące z powodu chorób dróg oddechowych".

O zarzutach burmistrz Rabki Ewy Przybyło czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama