S. Rosemary Nyirumbe z Ugandy została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Odebrała ją 17 października w krakowskim Teatrze im. Słowackiego.
Srebrny laur i równowartość 100 tys. dolarów wręczyli jej: kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący kapituły nagrody, i Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęli również w trakcie posiedzenia w Teatrze im. Słowackiego apel o budowanie i pielęgnowanie dialog. List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda.
S. Nyirumbe należy do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wraz ze współsiostrami prowadzi w Ugandzie szkołę, która pomaga powrócić do normalnego życia dziewczętom srodze doświadczonym przez wojnę.
- Ta wojna od 20 lat pustoszy północ Ugandy. Dotyka szczególnie kobiety i dzieci. Dzieci są zmuszane do zabijania jako żołnierze. Mało kto wie, że wśród tych dzieci-żołnierzy jest bardzo wiele dziewcząt, których godność się dotkliwie poniewiera Są zmuszane do mordowania, czyni je się niewolnicami seksualnymi. Nawet gdy udaje im się uciec, są odrzucane przez własne społeczności - powiedziała s. Nyirumbe.
- Widząc to podjęłam decyzję, że wyjdę do tych dzieci, bo ktoś musi im okazać miłość i współczucie. Uczymy te dziewczęta umiejętności praktycznych szycia, opieki nad domem, lecz także miłości do drugiego człowieka i szacunku dla samego siebie. Przywracamy im godność, by mogły żyć w prawdzie i dobru. "Zszywamy" ich życie na nowo. Dlatego maszyna do szycia, którą otrzymałam od małopolskich radnych ma dla nas znaczenie praktyczne i symboliczne - powiedziała laureatka nagrody.
W skład międzynarodowej kapituły wyłaniającej laureata nagrody weszli m.in. kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Angelo Scola, Luis Antonio Gokim Tagle i Donald, wybitny filozof przyrody ks. Michał Heller, znawcy myśli Jana Pawła II: Rocco Butiglione, George Weigel i b. premier rządu polskiego i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
- Niech ta nagroda będzie naszym wkładem w budowanie i promowanie solidarnego świata - powiedział kard. Dziwisz.
- Z jednej strony nagroda upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II, a z drugiej strony pragnie - w duchu twórczej wierności jego nauczaniu - promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego, w budowanie cywilizacji dobra, miłości i pokoju - dodał metropolita krakowski.
Przywołał encyklikę "Veritatis Splendor", która symbolicznie znalazła się w nazwie wyróżnienia i której przesłanie przyświeca kapitule wyłaniającej laureatów. Był również rad, że nagroda będzie przypominała tegoroczne Światowe Dni Młodzieży.
- Zobaczyliśmy na własne oczy młody Kościół trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Widzieliśmy, jak młodzi z ponad 180 krajów rozmawiali ze sobą jednym językiem braterstwa, miłości i solidarności. Powrócili już do swoich krajów ubogaceni tym, co przeżyli w Polsce, w Krakowie i Małopolsce, ubogaceni naszą kulturą, tradycją i gościnnością. Ale również my wszyscy zostaliśmy ubogaceni ich entuzjazmem wiary, ich kulturą. To doświadczenie trwa w nas, w naszej zbiorowej pamięci, w naszym sercu - powiedział kard. Dziwisz.