Nowy numer 39/2020 Archiwum

Czyn dla ubogich

Przez tydzień, od 12 do 19 listopada, będą trwały wydarzenia poprzedzające I Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej.

- Nigdy dosyć pomocy dla ubogich, nigdy dosyć uwrażliwienia na ich problemy. Temu ma służyć zainicjowanie przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich, który zaplanowano na niedzielę 19 listopada. Ubóstwo łączy się z rozmaitymi biedami, nie tylko z bezdomnością. To może być także ubóstwo naszego sąsiada, który nagle wpadł w długi. Chcemy modlić się w intencji ubogich, wskazywać im miejsca i możliwości pomocy, lecz także pokazywać tym, którzy ubogimi nie są, w jaki sposób mogą pomóc siostrom i braciom. Wyraża się to w zaczerpniętym od św. Jana haśle ŚDU: "Nie miłujmy słowem, ale czynem" - powiedział dziś ks. Dariusz Raś, archiprezbiter kościoła Mariackiego, koordynator archidiecezjalnych wydarzeń związanych z ŚDU.

- Ubodzy nie tworzą anonimowego tłumu; to twarze konkretnych ludzi - pani Marianny, pana Jana. Ubóstwo ma przy tym niekiedy twarz naznaczoną niemocą, bólem, uzależnieniem. Warto przekonać się o tym samemu, by z tym większą wrażliwością i skutecznością okazać pomoc - dodała s. Teresa Pawlak, albertynka.

Duchowym zapleczem akcji będzie odbywające się od 12 do 18 listopada modlitewne "Jerycho" - nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Barbary przy pl. Mariackim. Na Małym Rynku stanie natomiast Namiot Spotkań, gdzie od 14 do 19 listopada będą się odbywały rozmaite wydarzenia zorganizowane przez rozmaite organizacje pomocowe, m.in. Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, MOPS, Caritas, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio i "Zupę na Plantach". Arcybractwo Miłosierdzia z myślą o ubogich zorganizuje w tym czasie w swojej siedzibie przy ul. Siennej 5 punkt doraźnej pomocy medycznej i umożliwi skorzystanie z usług fryzjerskich i kosmetycznych. Od 16 do 19 listopada natomiast w kościele Mariackim będą się odbywały rekolekcje "Ubogi niech do mnie przyjdzie", prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i wspólnotę Betlejem.

Przygotowania do obchodów tegorocznego ŚDU w parafiach archidiecezji rozpoczną się w niedzielę 12 listopada. Informacjom o pomocy ubogim będą towarzyszyły również zachęty do wzięcia udziału w akcji "Zaproś sąsiada na obiad" oraz kwesta na rzecz osób w potrzebie. ŚDU odbędzie się we wszystkich parafiach archidiecezji w niedzielę 19 listopada. Do jego przeżywania zachęcił w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Czytaj także:

Metropolita zaprasza do wsparcia ubogich

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama