Nowy numer 09/2024 Archiwum

Nie żyje ks. Franciszek Juchas

Wieloletni proboszcz parafii w Poroninie zmarł 15 listopada w wieku 76 lat.

Kapłan zmarł w drodze do kaplicy na nabożeństwo w Starem Bystrem, swojej rodzinnej miejscowości, gdzie przeniósł się, będąc już na emeryturze.

Ks. Franciszek Juchas ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Jego absolwentami byli m.in. kard. Stanisław Dziwisz i ks. prof. Józef Tischner. Ks. Juchas po liceum w 1959 r. wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. z rąk abp. Karola Wojtyły.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Jawiszowice, Jaworzno-Niedzielska, Nowa Huta-Czyżyny oraz w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Kard. Franciszek Macharski w 1982 r. mianował go proboszczem w Międzybrodziu Żywieckim, następnie w 1988 r. - w Wiśniowej. W latach 1997-2013 był proboszczem w Poroninie. Pełnił funkcję kapelana Związku Podhalan, oddział Poronin.

Ks. Franciszek był bratem ks. prał. Tadeusza Juchasa, wieloletniego kustosza sanktuarium w Ludźmierzu. Ks. Tadeusz przegrał walkę z chorobą. Kapłani razem z siostrami jako dzieci wychowywali się bez mamy, która zginęła od rażenia piorunem.

Górale z Poronina w intencji zmarłego proboszcza będą się modlić 16 listopada o godz. 18 na Mszy św. Eucharystię poprzedzi Różaniec.

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w kościele w Poroninie w niedzielę 19 listopada o godz. 15.00 i czuwanie do godz. 21.00. Natomiast Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kaplicy cmentarnej w Czarnym Dunajcu w poniedziałek 20 listopada o godz. 13.00.

Czytaj także:

Słoneczne właściwości kapłana

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy