Nowy numer 33/2019 Archiwum

Wyrok ws. antyaborcyjnego billboardu

Krakowski sąd uniewinnił Adama Kulpińskiego z Fundacji Pro - Prawo do Życia. Uznał jednak, że "ekspozycja tego plakatu przekroczyła przyjęte w społeczności normy i zwyczaje, powodując negatywne przeżycia psychiczne osób, zapoznających się z taką treścią".

Sprawa dotyczyła wielkoformatowego baneru, wywieszonego w 2016 r. na krakowskich Dębnikach przez Fundację Pro - Prawo do życia. Znajdowało się na nim zdjęcie 11-tygodniowego dziecka, zamordowanego w wyniku aborcji. Billboard zachęcał do włączenia się w akcję "Zadzwoń do posła". Adam Kulpiński z Fundacji Pro - Prawo do życia został obwiniony o "wywołanie zgorszenia".

W uzasadnieniu wyroku sąd zaznaczył, że choć każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, to ważna jest forma ich prezentacji. - Zdaniem sądu, ekspozycja tego plakatu przekroczyła przyjęte w społeczności normy i zwyczaje, powodując negatywne przeżycia psychiczne osób, zapoznających się z taką treścią - mówiła 13 marca sędzia prowadząca postępowanie. Dodała, że plakat z uwagi na swoją formę był "nachalną próbą forsowania danego światopoglądu za pomocą wstrząsających treści".

Zdecydowała jednak o uniewinnieniu A. Kulpińskiego, ponieważ uznała, że jego postępowanie było usprawiedliwione orzeczeniami sądowymi, wydanymi w jego sprawie oraz w sprawach innych członków fundacji. Sądy do tej pory uznawały bowiem prezentowanie podobnych treści za mieszczące się w granicach swobody wyrażania poglądów. Sprawy były umarzane lub kończyły się uniewinnieniem.

- W tym stanie rzeczy obwiniony miał prawo działać w zaufaniu do wydanych orzeczeń i z tego względu nie można przypisać mu winy. Działał w przekonaniu, że postępuje zgodnie z prawem - mówiła sędzia. Podkreśliła przy tym, że po tym wyroku Adam Kulpiński będzie musiał brać pod uwagę, że "ocena takich publikacji nie jest już aż tak jednoznaczna".

Po rozprawie uniewinniony działacz pro life zapowiedział, że Fundacja Pro - Prawo do życia będzie kontynuowała swoją kampanię antyaborcyjną.

- Ten wyrok nie stanowi jakiegoś przełomu - mówił Adam Kulpiński, podkreślając, że zapadały już wyroki niekorzystne dla działaczy fundacji, były one jednak uchylane przez sądy drugiej instancji. - Mamy kilkadziesiąt prawomocnych wyroków, które nas uniewinniały i żadnego prawomocnego wyroku skazującego - zaznaczył.

Innego zdania była jedna z oskarżycielek posiłkowych, Joanna Grzymała-Moszczyńska z partii Razem. - Jesteśmy rozczarowane, ale myślę, że uzasadnienie, jakie podał sąd, jest pewnym przełomem - mówiła po ogłoszeniu wyroku. - Nasza walka dalej trwa. Jesteśmy pewni, że nie powinno być miejsca na tego rodzaju komunikaty w przestrzeni publicznej - dodała, zapowiadając apelację.

- Będziemy dalej walczyć o granice racjonalnie prowadzonej debaty na temat aborcji - zaznaczyła druga z oskarżycielek posiłkowych, Monika Szymańska, również z partii Razem. - Społeczeństwo nie może być szantażowane przez organizacje fundamentalistyczne - dodała.

O rozprawie, podczas której wygłoszone zostały mowy końcowe stron, pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

 • Tomaszszcz
  13.03.2018 17:57
  5 NIE ZABIJAJ ! To BOŻE PRZYKAZANIA , one po coś światu zostały dane.
  doceń 9
 • spe
  13.03.2018 21:54
  Ponoć to tylko "zlepek komórek", więc co ich tak razi?
  doceń 7
 • magmac4
  10.04.2018 08:52
  Pani sedzinie pomyliła się prezentacja faktów z prezentacją światopoglądu. U części sędziów widać że nawet z myśleniem logicznym krucho.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL