Odszedł niestrudzony działacz pro life

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zmarł inż. Antoni Zięba, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Niespełna dwa miesiące temu, 19 marca, w uroczystość św. Józefa, w krakowskiej bazylice Mariackiej Antoni Zięba został odznaczony medalem "Pro Ecclesia et Pontifice" - wysokim odznaczeniem Stolicy Apostolskiej, przyznawanym przez papieża osobom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz Kościoła.

Wręczający mu go abp Marek Jędraszewski w homilii podkreślał wtedy, że Antoni Zięba "staje przed nami jako ktoś, kto rzeczywiście wziął sobie do serca to wezwanie, jakie anioł skierował do św. Józefa: »Nie bój się przyjąć dziecka«. On walczy o dzieci innych mężów i mężczyzn, o dzieci w innych rodzinach w imię najbardziej pięknie pojętej solidarności międzyludzkiej".

Z kolei A. Zięba, dziękując za to wyróżnienie, mówił, że Pan Bóg powołał inżyniera do wspaniałego dzieła obrony życia każdego człowieka od poczęcia po naturalny kres. - Za to chcę publicznie Panu Bogu w Trójcy Jedynemu i Najświętszej Maryi Pannie podziękować - zaznaczył.

10 kwietnia (trzy dni przed tym, jak inżynier trafił w ciężkim stanie do szpitala), podczas corocznego koncertu charytatywnego, zorganizowanego z okazji Narodowego Dnia Życia, A. Zięba podkreślał też, że szacunku dla życia nauczył się w Kościele katolickim, jednak gdy został wezwany do pełnienia roli obrońcy życia, nie wiedział jeszcze wiele na ten temat. - To, że teraz wiem, zawdzięczam właśnie Kościołowi - mówił, prosząc wszystkich, a zwłaszcza działaczy pro life, by w dobie ataków na Kościół zawsze stawali po jego stronie.

Dr inż. Antoni Zięba był wykładowcą akademickim, publicystą i działaczem pro-life. Był również prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, wieloletnim wiceprezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, współzałożycielem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life), redaktorem pism "Źródło", "Droga" i "Wychowawca". Za swoją działalność otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Fundacji Jana Pawła II.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..