AGH gospodarzem pałacu w Młoszowej

Fantazyjna budowla na obrzeżach Trzebini znów zmieniła właściciela. XIX-wieczny młoszowski pałac wraz z parkiem należeć będzie teraz do krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przedstawiciel uczelni podpisał 18 lipca ze starostą chrzanowskim Januszem Szczęśniakiem, jako reprezentantem Skarbu Państwa, umowę o przejęciu zabytkowej posiadłości. Akademia zapłaci za nią 1 proc. wartości, czyli 25 tys. zł. Poniesie jednak znaczne nakłady związane z remontem budynków, rewitalizacją parku, adaptacją obiektu na potrzeby dydaktyczne i konferencyjne oraz utrzymanie go.

O młoszowskich planach uczelni informowaliśmy obszernie na łamach GN w kwietniu. "Planujemy przeniesienie tam części naszych bogatych zbiorów muzealnych, bibliotecznych czy okazów geologicznych. Część pomieszczeń być może będzie zagospodarowana jako laboratoria i pracownie dla naszych studentów. Pałac świetnie nadaje się też na organizację konferencji naukowych, wystaw tematycznych, seminariów" - informowała wówczas Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik AGH.

Dążenie do realizacji tych planów potwierdza Piotr Zioło, kanclerz uczelni. Po dokonaniu prac rewitalizacyjnych 17-hektarowy park młoszowski, pełen rzeźb Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława, byłby dostępny zarówno dla mieszkańców Młoszowej, jak i turystów. Przez wiele lat odbywały się tu m.in. plenerowe koncerty operowe i operetkowe. Nowy właściciel nie wyklucza powrotu do parku imprez kulturalnych.

Historia pałacu-zamku w Młoszowej, położonego pięknie na wzniesieniu w rozległym parku, tuż przy drodze z Krakowa do Katowic, jest bardzo ciekawa. Obiekt wygląda - wraz z basztami i bramami - jak stare zamczysko. Tymczasem został wybudowany przez właściciela Młoszowej Juliusza Florkiewicza dopiero w II poł. XIX w. Właściciel wymyślił nawet jego historię! F. Wyspiańskiemu zlecił zaś wykonanie rzeźb przedstawiających m.in. króla Jana III Sobieskiego, Kajetana Florkiewicza, św. Floriana i... Czarownicę Kaśkę. W rozległym parku znajdują się piękne przykłady starodrzewu, w tym kilkusetletnia lipa.

Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu, po Florkiewiczach i Potockich, był Jan Szembek, przedwojenny wiceminister spraw zagranicznych. Po wojnie zamek wraz z parkiem przejął Skarb Państwa. Mieściły się tu m.in. szkoła górnicza i studium nauczycielskie. Od 1998 r. pałac był własnością Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który jednak się go zrzekł. Od kilku lat ten piękny obiekt stał pusty.

Czytaj także:

Wymyślony zamek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..