Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kto tu przychodzi, odnajduje siebie przejdź do galerii

- Najważniejsze tajemnice wiary poznajemy jako dzieci, z zaufaniem do rodziców, dziadków i kapłanów - mówił w Kalwarii Zebrzydowskiej abp Józef Michalik.

Główne uroczystości Wniebowzięcia NMP odbyły się w niedzielę 19 sierpnia. O 6.30 przy kościele Grobu Matki Bożej sprawowano Eucharystię w intencji kalwaryjskich pielgrzymów. Msza św. rozpoczęła procesję Wniebowzięcia NMP.

Ponad sto asyst towarzyszyło figurze Maryi Wniebowziętej w drodze do kalwaryjskiej bazyliki.

Sumie pontyfikalnej, która rozpoczęła się o godz. 11, przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Kazanie wygłosił abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski.

Przytoczył on słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w Kalwarii 16 lat temu - 19 sierpnia 2002 roku. "Każdy, kto tu przychodzi, odnajduje siebie, swoje życie, swoją codzienność, swoją słabość i równocześnie moc wiary i nadziei, która płynie z przekonania, że matka nie opuszcza swego dziecka w niedoli" - mówił wtedy Ojciec Święty.

Abp Michalik zwrócił też uwagę na rolę rodziców i dziadków w kształtowaniu wiary młodszych pokoleń. - Ogromnie ważną rzeczą jest, by ojciec i matka nie tracili odwagi do apostolskiej wiary wobec tych, których kochają - mówił.

- Najważniejsze tajemnice wiary poznajemy jako dzieci, z zaufaniem do rodziców, dziadków i kapłanów - podkreślał. Zachęcał do bycia "apostołami przez modlitwę, przez przykład i przez słowo".

Odwołując się do zagrożeń współczesnego świata abp Józef Michalik mówił zaś: - Promocja ideologii gender, przekreślanie moralności, przekreślanie prawa natury, wmówienie kobietom, że są lekceważone w Kościele, że są niedocenione przez Chrystusa. Dzisiaj każdy, kto spojrzy na Matkę Najświętszą w niebie i Jej zasługę w dziele odkupienia, widzi całą kompromitację takich ruchów feministycznych. Bo zdrowy feminizm jest zawsze obecny w Kościele.

Z kolei abp Marek Jędraszewski, zwracając się do zebranych pielgrzymów, zachęcał do budowania - tak jak wzywał Jan Paweł II - cywilizacji miłości.

- Abyśmy, tworząc tę cywilizację, ocalili siebie, swoje małżeństwa i swoje rodziny, nasz polski naród, naszą ojczyznę i Kościół w naszej ojczyźnie. Wpatrzeni w Maryję dajmy się jak Ona kierować Duchowi Świętemu i trwajmy w tej wierności - mówił metropolita krakowski.

Po Eucharystii figurę Matki Bożej wprowadzono do bazyliki, gdzie biskupi i wierni uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu Cudownego Obrazu NMP Kalwaryjskiej. W tym dniu wizerunek przyozdobiono sukienką koronacyjną - tą samą, której użyto w 2002 roku, podczas wizyty Jana Pawła II.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL