Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pasja, która dodaje skrzydeł

To tytuł wystawy obrazów Stanisława Kmiecika, którą można oglądać na krakowskim lotnisku. Składa się na nią 20 prac artysty należącego do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

To kolejna wystawa prac artystycznych osób niepełnosprawnych w Kraków Airport. Podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych w obszarze kultury i sztuki zakłada jeden z punktów ubiegłorocznego porozumienia podpisanego przez Kraków Airport i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- W tym roku, oprócz wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski oraz 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, przybliżamy pasażerom Kraków Airport sztukę artysty, dla którego inspiracją jest piękno otaczającego nas krajobrazu. Nasze dziedzictwo jest jednym z magnesów przyciągających do Krakowa miliony turystów. Teraz podróżujący mogą obcować z nim niemal natychmiast po wylądowaniu - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Stanisław Kmiecik od urodzenia nie ma rąk. Od 5. roku życia maluje ustami i nogami. Jest samoukiem. Najczęściej stosowane przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to: krajobraz rodzinnych okolic (Klęczany koło Nowego Sącza), martwa natura, a także obrazy surrealistyczne, pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Jego prace można oglądać na kartkach świątecznych, w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie.

- Przestrzeń wystawiennicza oddziałuje na dzieło i równocześnie praca artystyczna zmienia kontekst miejsca. Port lotniczy to wyjątkowa przestrzeń, która pozwala na kontakt z szerokim gronem odbiorców. Krakowskie lotnisko to najwyższe standardy związane z obsługą osób niepełnosprawnych. Z tego punktu widzenia jest to idealne miejsce do prezentowania sztuki artystów z niepełnosprawnościami - podkreśla S. Kmiecik.

- Pan Stanisław, pomimo swojej niepełnosprawności, pomaga innym. Poprzez swoje spotkania edukacyjne i wystawy mówi o tym, że skupiając się na tym, co mamy najlepszego do zaoferowania innym, z każdego kryzysu wyjdziemy z podniesioną głową - zaznacza Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON.

Obrazy prezentowane są na kładce łączącej terminal krakowskiego lotniska z parkingiem wielopoziomowym, hotelem i przystankiem kolejowym. Będzie je tam można oglądać do końca sierpnia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama