Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Pan jego nadzieją

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął 5 stycznia w katedrze święcenia biskupie. Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem rozległ się dźwięk wawelskiego dzwonu Zygmunta.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Sakry biskupiej udzielił ks. Mastalskiemu abp Marek Jędraszewski, a współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Nowy biskup przyjął jako swoje zawołanie słowa Psalmu 71: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją), a jego stolicą tytularną jest Noba.

W homilii abp Jędraszewski mówił, że fundamentem i „głównym przejawem zatroskania biskupa” powinna być miłość, „urzeczywistniana na co dzień poprzez czyn i prawdę”. – Z mitrą na głowie, z pastorałem w ręce i z pierścieniem na dłoni idź do świata pełen śmiałości i męstwa. Nie bój się! Idź do świata, wzywając wszystkich, aby na oścież otwierali drzwi Chrystusowi. Idź zgodnie z twoim biskupim zawołaniem – wzywał nowego biskupa metropolita krakowski.

Pod koniec uroczystości bp Mastalski zadeklarował, że chciałby, aby jego posługa była „przepełniona nadzieją wynikającą z faktu, że to, co czynię, jest zgodne z wolą Bożą”. Podziękował papieżowi Franciszkowi za wyróżnienie i zaufanie, a zgromadzonym w katedrze biskupom, kapłanom, rodzinie i przyjaciołom – za modlitwę.

Herb biskupa Mastalskiego przedstawia złoty krzyż na niebieskiej tarczy, którego trzy ramiona mają zakończenia w kształcie lilii, czwarte zaś, w dolnej części, przyjmuje kształt kotwicy. W centralnym miejscu tarczy, na przecięciu ramion krzyża, umieszczone zostało serce, z którego wydobywają się płomienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama