Nowy numer 44/2020 Archiwum

Papieskie odznaczenie dla prof. Władysława Stróżewskiego

Wybitny filozof został laureatem Orderu św. Sylwestra.

Order Rycerski św. Sylwestra, czyli Order Papieża Świętego Sylwestra, jest jednym z najwyższych odznaczeń papieskich. Przyznawany jest osobom świeckim, nie tylko katolikom, za wybitne zasługi dla Kościoła, a także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

Uroczystość wręczenia papieskiego wyróżnienia wybitnemu filozofowi odbędzie się 24 maja w Auli im. ks. Adama Kardynała Kozłowieckiego Akademii Ignatianum w Krakowie. Laudację wygłosi prof. Paweł Taranczewski.

Prof. Władysław Stróżewski urodził się 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów w Lublinie przez kolejne półwiecze swoją drogę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był na tej uczelni kolejno dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem i dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.

Jest autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki, m.in. "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka", "Ontologia".

Stróżewski jest laureatem wielu nagród, w tym doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lauru Jagiellońskiego. W latach 60. i 70. ub. wieku był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Przez lata pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim cieszył się wielkim autorytetem jako wybitny dydaktyk i naukowiec. Jako profesor Akademii Ignatianum w Krakowie prowadził zajęcia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów, ale także pracowników naukowych. Jego erudycja, sposób prowadzenia zajęć, otwartość na pytania – wszystko to przyciągało na jego wykłady licznych słuchaczy. Profesor ujmuje swoją bezpretensjonalnością, nieustanną  życzliwością i uważnym wsłuchiwaniem się w prowadzony dialog.

Order Rycerski św. Sylwestra jest jednym z najwyższych odznaczeń papieskich. Został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie odznaki orderowej jest równoznaczne z przystąpieniem do Rycerskiego Zakonu Św. Sylwestra. Członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra łączy się z automatycznym przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra, a na rewersie napis: "1841 Gregorius XVI restituit".

Czytaj także:

Ikar słuchał o Platonie

Honory dla filozofa

Medal dla filozofa wartości

W poszukiwaniu arche

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama