W niedzielę nad ranem zmarł w Krakowie wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.
Jeden z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Wychował się w rodzinie o ormiańskich i niemieckich korzeniach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem, a potem przez długie lata był jej profesorem..
Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory komponowane w tzw. technice zwanej sonoryzmem. Do najwybitniejszych należy "Pasja według św. Łukasza". U progu lat 70. XX w. Penderecki porzucił technikę sonorystyczną i powrócił do technik tonalnych, orkiestrując w stylu niemieckiej muzyki symfonicznej z końca XIX stulecia.
W swojej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do najważniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego należą także: "Polskie Requiem", "Ofiarom Hiroszimy – tren", za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO, czy symfonia-oratorium "Siedem bram Jerozolimy", przygotowana na zamówienie z okazji 3000 lat Świętego Miasta. Z inspiracji religijnej powstały też takie utwory jak: "Psalmy Dawida", "Stabat Mater", pierwsza i druga Jutrznia, "Canticum canticorum".
"Sacrum może jednak uratować jeszcze człowieka przed tą technokracją, która nas otacza. Nie widzę bowiem innej możliwości" - mówił w jednym z wywiadów..
Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. na jego cześć Penderecki skomponował na orkiestrę kameralną "Chaconne – in memoria Giovanni Paolo II".
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.
Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Prix Italia: w 1967 r. i 1968 r. oraz Nagrodę Grammy: w 1988 r., 1999 r. (dwie) i 2017 r. Wiele uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Jest kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
W 1980 roku zainicjował festiwal muzyczny w Lusławicach, a od 1997 roku odbywa się Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej, do 2003 noszący jego imię.
Informację o śmierci artysty potwierdzili rodzina oraz Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Czytaj także: