Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bp Muskus o zmarłym muftim Ligi Muzułmańskiej: Był człowiekiem dialogu

"Nedal Abu Tabaq był człowiekiem dialogu, w który angażował się całym sobą" - napisał bp Damian Muskus OFM o zmarłym w niedzielę w wyniku COVID-19 muftim.

Krakowski biskup pomocniczy wspomniał ich spotkanie w Centrum Muzułmańskim w Krakowie, do którego doszło w czasie obchodów Dnia Islamu. "Potrafił zjednywać sobie ludzi i to od pierwszego kontaktu. Tak było również w moim przypadku" - napisał.

"Zapamiętałem go jako człowieka serdecznego, otwartego, z dużym dystansem do siebie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością mówił o Polsce, która dała mu wykształcenie, pracę i przede wszystkim szczęśliwą rodzinę. Świadczył o Bogu, Który kocha nas wszystkich. Ta miłość, jak mówił, jest fundamentem naszego wzajemnego szacunku, na którym powinniśmy budować relacje między przedstawicielami różnych religii" - wspominał.

Krakowski biskup pomocniczy podziękował za "świadectwo braterstwa i postawę dialogu" muftiego. "Oby wydawały obfite owoce" - dodał.

"Ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował i Któremu służył, budując pokój i solidarność między społecznościami chrześcijan, muzułmanów i żydów. Wiem, że miał wśród nich wielu przyjaciół, którzy go teraz opłakują" - napisał hierarcha i złożył wyrazy współczucia najbliższym muftiego oraz całej społeczności muzułmańskiej.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. Z pochodzenia był Palestyńczykiem. Do Polski, gdzie podjął studia na Akademii Medycznej w Lublinie, przybył w 1988 r. 

Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów - organu wyodrębnionego w jej ramach. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. 

W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury  i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Nedal Abu Tabaq aktywnie uczestniczył w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym poprzez wykłady i szkolenia, artykuły prasowe i publikacje, wywiady i komentarze, udział w programach telewizyjnych oraz ważnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych.

Zmarł 29 listopada. Osierocił czwórkę dzieci i wielu przyjaciół wśród wyznawców islamu, chrześcijaństwa oraz judaizmu. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama