W uroczystość św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej modlili się dziś uczestnicy XV Zjazdu Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o świętej monarchini.
W kategorii szkół średnich I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół w Żegocinie w składzie: Karolina Fitrzyk, Martyna Fitrzyk i Natalia Gawłowicz, II miejsce drużyna z Zespołu Szkół - Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej w składzie: Filip Trzyna, Michał Jakubczyk i Gabriela Gorlowska, III miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu w składzie: Gabriela Kowalczyk, Julia Zarycka i Justyna Kolasińska.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Białymstoku w składzie: Kinga Smorszczewska, Karolina Michalak i Inga Trochimczyk; II miejsce Maciej Kuchno ze Szkoły Podstawowej w Tarnowskich Górach; III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej Sternik-Źródło w Krakowie w składzie: Urszula Podstawska, Jadwiga Komorowska i Zofia Senderek.
Zdobywczynie złotych Lilii Andegaweńskich w kategorii szkół średnich otrzymały także indeksy uprawniające do rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. - Wykazałyście się dużą wiedzą o królowej która w 1397 r. ufundowała Wydział Teologiczny Akademii Krakowskiej, którego spadkobiercą jest nasza uczelnia. Czekamy na was, oferując dobre kształcenie w wielu dziedzinach - powiedział ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII.
Następnie uczestnicy zjazdu oddali hołd relikwiom św. Jadwigi Królowej, złożonym pod Czarnym Krucyfiksem. Modlili się i składali czerwone róże. Na koniec bp Chrząszcz pobłogosławił wszystkich relikwiami świętych, umieszczonymi w specjalnym relikwiarzu.
Bardzo aktywny w Rodzinie Szkół Jadwiżańskich jest Jan Pociej, znany architekt krakowski, zajmujący się m.in. projektowaniem budynków sakralnych. Tym razem był szczególnie dumny, gdy okazało się, że jego wnuczka - Jadwiga Komorowska, uczennica Szkoły Podstawowej Sternik-Źródło w Krakowie - znalazła się w drużynie, która zdobyła brązowe Lilie Andegaweńskie. - Jaga prosiła mnie o pomoc w przygotowaniu do konkursu. Spędziliśmy wiele godzin w katedrze, kując na blachę szczegóły nagrobków monarszych, ich kaplic, wszystkich dzwonów katedralnych. Nic dziwnego, że ten wysiłek wydał piękny owoc - powiedział J. Pociej.
W uroczystościach wziął udział m.in. poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w podkrakowskim Kaszowie-Wyźrale. Tym razem nie zdobyli laurów konkursowych ale to od ich szkoły wszystko się zaczęło. - Jadwiga patronuje naszej szkole od II połowy lat 90. ub. wieku. Organizowaliśmy wtedy rajdy poświęcone monarchini, z Mszą św. na Wawelu i mocnym elementem edukacyjnym. Z czasem coraz częściej myśleliśmy, żeby integrować szkoły jadwiżańskie z terenu całego kraju i to się udało. Nasze rajdowe zagadki wyewoluowały w Konkurs Wiedzy o świętej monarchini oraz dziejów katedry wawelskiej - mówi Stanisława Buczek, dyrektor szkoły i prezes Rodziny Szkół Jadwiżańskich.
Czytaj także:
Przy sarkofagu Królowej Jadwigi modliła się Agata z III LO w Inowrocławiu, ubrana w strój królewski.Towarzyszyły jej "dwórki": Dorota i Ola. Bogdan Gancarz /Foto Gość