Prezydenckie medale dla krakowskich lekarzy

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Światowy Dzień Chorego z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity odebrali prof. Robert Jach i dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik.

Na co dzień pracują w krakowskich szpitalach: prof. Jach w Szpitalu Uniwersyteckim, a dr Guzik - w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Swoją wiedzę i doświadczenie postanowili wykorzystać też, aby pomagać w Afryce. W ten sposób powstał projekt "Doctors Africa", który wyrósł z chęci zmieniania świata na lepsze.

"Doctors Africa" to misja realizowana przez Collegium Medicum UJ, Fundację "Centrum Dobroczynności Lekarskiej" oraz Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Tworzą ją studenci medycyny i ich nauczyciele. Wyjeżdżają do Tanzanii i Ugandy, aby przeprowadzać konsultacje, badania specjalistyczne, ale też edukować. Chcą dzielić się wiedzą, zdobywać bezcenne doświadczenie medyczne, uczyć się i dawać wsparcie.

- Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się "make a difference" - zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu - mówi dr hab. Bartłomiej Guzik.

Podczas misji medycznej zrealizowanej w 2021 grupie dziewięciu lekarzy i studentów udało się wykonać łącznie ponad 1500 konsultacji specjalistycznych i drobnych zabiegów czy badań USG, a także  kilkadziesiąt dużych operacji ginekologicznych.

- Chcę podziękować studentom, których tutaj reprezentujemy. Ideą tego projektu było pokazanie młodym ludziom, że medycyna jest potężnym narzędziem, którego czasami nie wykorzystujemy albo nie mamy takiej świadomości, oraz pokazanie, że żyjemy w naprawdę bogatym kraju i warto się tą wiedzą z innymi podzielić - podkreśla prof. Robert Jach.

Wręczając medale, wojewoda małopolski przywołał słowa św. Jana Pawła, który wielokrotnie powtarzał, iż "człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi". - Swą postawą pokazujecie niezwykłą determinację i chęć pomagania innym. To piękna inspiracja dla studentów i niezwykła lekcja bezwarunkowej pomocy innym. Z jednej strony stoją panowie na froncie walki z pandemią, a z drugiej pracują charytatywnie. Dziś, w Światowym Dniu Chorego, chcę w szczególności docenić tę ideę dobroczynności lekarskiej, tę niezwykłą misję, którą realizujecie w ramach projektu "Doctors Africa". Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który mam zaszczyt wręczyć w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, to wyraz wdzięczności za panów zaangażowanie - zaznaczył wojewoda dodając, że postawa lekarzy jest przykładem braterskiej bliskości ofiarowywanej pacjentom.

Dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik jest lekarzem, kardiologiem, internistą pracującym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II oraz adiunktem w Klinice Kardiologii Interwencyjnej Collegium Medicum UJ. Jest autorem 48 publikacji oraz wielu doniesień konferencyjnych krajowych i zagranicznych. Charytatywnie działa od ponad 25 lat. Jest założycielem i prezesem Fundacji "Centrum Dobroczynności Lekarskiej" im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika. W ramach misji "Doctors Africa" wyjeżdża jako lekarz, ale wcześniej przygotowuje wiele projektów, urządzeń czy materiałów medycznych. Na miejscu zajmuje się także nauczaniem felczerów czy pielęgniarzy i opiekunów medycznych, w jaki sposób radzić sobie z różnymi chorobami, jak je rozpoznawać, leczyć, wykonywać drobne zabiegi, itp.

Prof. Robert Jach pełni obecnie rolę kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum UJ w Krakowie, jest również konsultantem wojewódzkim w zakresie endokrynologii ginekologicznej. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, poparte nie tylko niezwykle bogatą praktyką kliniczną, ale także licznymi szkoleniami i zagranicznymi stażami naukowo-klinicznymi. Jest także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. W ramach wyjazdów do Afryki kieruje projektem "Doctor Baby", skupiającym się na pomocy kobietom i noworodkom.


O projekcie "Doctors Africa" pisaliśmy w listopadzie, w numerze 44 /2021. Zachęcamy do lektury: To miejsce uczy pokory.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..