Jerzy Trela nie żyje

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów miał 80 lat.

Informację w mediach społecznościowych przekazał krakowski dziennikarz Wacław Krupiński. "W Warszawie Ignacy Gogolewski, w Krakowie Wielki Gustaw - Konrad. Brak słów. Odszedł Jerzy Trela" - napisał.

Zaledwie kilka dni temu krakowscy radni przyznali Jerzemu Treli jednogłośnie tytuł honorowego obywatela Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

Jerzy Trela był na stałe związany z Krakowem. Urodził się 14 marca 1942 w Leńczach k. Kalwarii Zebrzydowskiej. Był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w latach 1984-1990 był także jej rektorem. Ukończył wydział aktorski tej uczelni w 1969 r. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. 

Zadebiutował jeszcze w czasie studiów w telewizyjnym serialu "Stawka większa niż życie". Na scenie teatralnej po raz pierwszy wystąpił w 1969 roku - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

Od roku 1969 do stycznia 2014 aktor występował w Starym Teatrze. Był członkiem jego zespołu, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w "Dziadach" czy "Wyzwoleniu".

Wcielił się także w postać Jaszy w "Wiśniowym sadzie" Czechowa, Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego czy Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira.

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Jerzy Trela - wspaniały aktor, cudowny człowiek, legenda teatru polskiego - nasz kolega. Każde słowa wydają się w tej chwili niewystarczające" - brzmi komunikat Narodowego Starego Teatru w Krakowie na wieść o śmierci artysty.

Aktor znany jest z ról filmowych, m.in. w "Kolumbach" (reż. Janusz Morgenstern, 1970), "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981), "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982), "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993), "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999).

Laureat Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w 1978 oraz dwukrotny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" za sezon 1990/1991 i 1998/1999. W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W tym samym roku ukazał się film dokumentalny o Jerzym Treli "Jest taki człowiek" w reżyserii Andrzeja Maja.

Czytaj także:

« 1 »