W niedzielę 19 marca poświęcono tablicę upamiętniającą 33 kapelanów Wojska Polskiego, zamordowanych przez Sowietów w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Umieszczono ją na ścianie kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. św. Józefa w Podgórzu.
Poświęcenie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kępy, kapelana Straży Granicznej. Uczestniczył w niej m.in. 92-letni Adam Macedoński, artysta plastyk, kawaler Orderu Orła Białego, w 1978 r. założyciel niezależnego od władz PRL Instytutu Katyńskiego, zajmującego się m.in. informowaniem o zbrodniach sowieckich na Polakach.
Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej wraz z parafią św. Józefa oraz Stowarzyszeniem Pamięci Kapelanów Katyńskich (inicjatorem upamiętnienia). Zaprojektował ją zaś architekt Andrzej Mikulski (twórca sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach). Zostały na niej umieszczone 33 nazwiska zamordowanych duchownych, pełniących posługę w Wojsku Polskim. Wśród nich: 24 księży i 2 kleryków rzymsko-katolickich, 3 księży prawosławnych, 2 duchownych protestanckich oraz 1 rabin, kapelan żołnierzy wyznania mojżeszowego.
Wśród nazwisk umieszczonych na tablicy znajduje się nazwisko ks. ppłk. Jana Ziółkowskiego (1889-1940), który w latach 1917-1919 pracował na terenie tej parafii w krakowskim Podgórzu, jako katecheta w Szkole Ludowej Żeńskiej im. Urszuli Kochanowskiej. Na temat jego postaci więcej na następnej stronie.
Ks. Jan Ziółkowski (1889-1940) wywodził się z diecezji krakowskiej. Reprodukcja ze zbiorów Bogusława Szwedy