Prof. Jacek Purchla, wybitny krakowski znawca dziedzictwa, został wybrany na przewodniczącego międzynarodowego jury Europejskiej Nagrody Dziedzictwa/Nagrody Europa Nostra 2024.
Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana przez Federację Europa Nostra, zrzeszającą europejskie instytucje i organizacje zajmujące się dziedzictwem. Od niedawna w skład rady federacji wchodzi Agata Wąsowska-Pawlik, następczyni prof. Purchli na stanowisku dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury. 7 września w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja działalności środkowo-wschodniego ośrodka tej federacji - Europa Nostra Hub. Tego samego dnia w krakowskim kościele Mariackim odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Dziedzictwa za dzieło konserwacji ołtarza Wita Stwosza w latach 2015-2021.
Prof. Purchla nazwał Europejską Nagrodę Dziedzictwa "swoistym europejskim Oskarem, którym nagradzamy dobre praktyki w różnych obszarach naszej wspólnej troski o ochronę i konserwację europejskiego dziedzictwa kulturowego”. - Międzynarodowe jury, w którego skład weszli niezależni eksperci z 14 krajów europejskich, oceni liczne zgłoszenia, jakie wpłynęły z 38 krajów naszego kontynentu, i wyłoni zwycięzców w pięciu kategoriach odpowiadających różnym aspektom teorii i praktyki ochrony dziedzictwa kulturowego w Europie - informuje dr Joanna Dziadowiec-Greganić, rzeczniczka prasowa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, którym kieruje od 2018 r. prof. Purchla i które od 1990 r. należy do Federacji Europa Nostra. W siedzibie towarzystwa przy ul. św. Jana 12 mieści się ośrodek Europa Nostra Hub. - Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: 1. Konserwacja i adaptacja; 2. Badania; 3. Edukacja, szkolenia i umiejętności; 4. Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości; 5. Mistrzowie dziedzictwa. Każdego roku uhonorowanych zostaje do 30 wybitnych osiągnięć w dziedzinie dziedzictwa, w tym do pięciu Grand Prix. Ponadto, w wyniku głosowania internetowego przeprowadzanego przez Europa Nostra, jednemu z wybranych laureatów przyznawana jest Nagroda Publiczności - dodaje rzeczniczka TMHiZK.
Prof. Purchla (ur. 1954) - jest historykiem sztuki i ekonomistą, wybitnym znawcą dziedzictwa kulturowego. Jest wykładowcą Uniwersytetów Jagiellońskiego i Ekonomicznego, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, szefem Instytutu Dziedzictwa Europejskiego, wiceprezydentem Federacji Europa Nostra, prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, autorem licznych publikacji. W latach 1990-1991 był wiceprezydentem Krakowa, w latach 1991-2018 - dyrektorem zorganizowanego przez siebie Międzynarodowego Centrum Kultury, w latach 2015-2020 przewodniczył Polskiemu Komitetowi ds. UNESCO, w latach 2016-2017 zaś - Komitetowi Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub. roku został uhonorowany brązowym medalem Cracoviae Merenti, przyznawanym za zasługi dla Krakowa. Był redaktorem naukowym wydanej niedawno nowej, dwutomowej edycji „Encyklopedii Krakowa”.
Czytaj także: