Muzealny magazyn XXI wieku

mk

publikacja 17.07.2015 15:31

Na dawnym terenie krakowskiej huty powstanie Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów.

Muzealny magazyn XXI wieku Do Centrum Konserwacji i Magazynowania trafią m.in. zbiory przechowywane w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie Miłosz Kluba /Foto Gość

Porozumienie, które otwiera drogę do przekazania terenu pod inwestycję i rozpoczęcia prac projektowych, podpisali 17 lipca wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec, wojewoda małopolski Jerzy Miller i dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew. Udział w projekcie zadeklarowało trzynaście krakowskich muzeów.

- To projekt na miarę XXI wieku - mówił Andrzej Wyrobiec, podkreślając, że lokalizacja pierwszej tego typu inwestycji w Polsce nie jest przypadkowa. - Biorąc pod uwagę potencjał muzealny i potencjał zbiorów, jakie są tu, w Małopolsce oraz po sąsiedzku - na Śląsku, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do realizacji tego typu przedsięwzięcia - zaznaczył wiceminister.

Budynek, w którym przechowywane będą muzealne zbiory ma mieć powierzchnię ok 35 tys. m kw. Znajdą się tam laboratoria, pracownie konserwatorskie oraz „chłodne” magazyny, w których utrzymywana jest niska temperatura i stała wilgotność. Koszt inwestycji jest szacowany wstępnie na 100 - 120 mln zł. Otwarcie CKM jest planowane na rok 2018.

- Będzie tam miejsce na to, co powinniśmy robić wokół zbiorów. W samych budynkach muzealnych będą ekspozycje, będziemy przyjmować publiczność, prowadzić działania edukacyjne, kustosze będą pracowali nad projektami naukowymi - wyjaśnia Zofia Gołubiew.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dodaje, że obecnie problemem jest nie tylko zbyt mała ilość miejsca do przechowywania zbiorów, ale także ich rozproszenie.

- W samym gmachu głównym MNK jest dziesięć magazynów malarstwa polskiego. Na kolejne trudno znaleźć miejsce w budynkach muzealnych, ponieważ kiedy były one budowane nie przypuszczano, że zbiory będą tak duże. W latach trzydziestych XX wieku, gdy powstawał gmach główny, zbiorów było 100 tysięcy - w tej chwili jest ich 800 tysięcy - mówi Z. Gołubiew.

Ponadto część magazynów mieści się w budynkach zabytkowych, nie przystosowanych do tego celu.

Oprócz Muzeum Narodowego chęć korzystania z CKM wyraziły także Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Geologiczne Instytut Nauk Geologicznych PAN, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Fundacja XX. Czartoryskich w Krakowie.

Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów to kolejna - po Centrum Kreatywności i Dizajnu - placówka związana z kulturą, która powstanie na poprzemysłowych terenach w Nowej Hucie. Miasto stało się właścicielem 300 ha dawnego terenu huty Arcellor Mittal Poland dzięki podpisanej w czerwcu umowie. W zamian firma otrzymała prawo własności do innych 490 ha, której do tej pory były w jej użytkowaniu wieczystym.

Czytaj także: