Kraków. Skwer Karoliny Lanckorońskiej

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 20.12.2022 00:33

Profesor Karolina Lanckorońska (1898-2002), wielka dobrodziejka Zamku Królewskiego na Wawelu, doczekała się skweru swojego imienia. Tablicę z nazwą odsłonięto 19 grudnia u zbiegu ulic Podzamcze i Kanoniczej, u stóp wzgórza wawelskiego.

Kraków. Skwer Karoliny Lanckorońskiej Skwer upamiętniający dobrodziejkę wawelską znajduje się u zbiegu ulic Podzamcze i Kanoniczej, u stóp wzgórza wawelskiego. Adam Wojnar

W uroczystości wzięli udział m.in. Robert Piasko­w­s­ki, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego, i Piotr Piniński, prezes Fundacji Lanckorońskich.

Inicjatorem uczczenia zmarłej 20 lat temu dobrodziejki zbiorów wawelskich był prof. Betlej, historyk sztuki, który był niegdyś stypendystą prof. Lanckorońskiej. - Powstały skwer im. prof. Karoliny Lanckorońskiej to święto nie tylko Zamku Królewskiego na Wawelu, dla którego postać donatorki jest niezwykle ważna, to także ważne wydarzenie dla całego Krakowa. Mam nadzieję, że widoczne w mieście upamiętnienie prof. Lanckorońskiej przyczyni się do upowszechnianiu wiedzy o jednej z najcenniejszych kolekcji na świecie, jak i o życiu niezwykłej i doświadczonej przez historię kobiety - zauważył dyrektor Zamku Królewskiego.

Patronka skweru była historykiem sztuki, dzielnym żołnierzem Armii Krajowej, wielką dobrodziejką kultury i nauki polskiej, w tym Zamku Królewskiego na Wawelu, wielką patriotką. W 1994 r. podarowała narodowi z przeznaczeniem do zbiorów wawelskich ponad 500 obiektów zabytkowych, w tym 82 obrazy dawnej sztuki włoskiej. Obrazy włoskie zostały podarowane właśnie tam, gdyż - według słów ofiarodawczyni - "pochodzą z tego samego kraju, którego architekci tworzyli w tym czasie dziedziniec i komnaty wawelskie". Dopełnieniem daru był także m.in. cykl 220 rysunków Jacka Malczewskiego, dokumentujący wyprawę Karola Lanckorońskiego do starożytnych miast w Azji Mniejszej.

Muzeum wawelskie odwdzięczyło się swojej dobrodziejce m.in. stałą ekspozycją dzieł włoskich. W tym roku pokazano na Wawelu także trzy arcydzieła znajdujące się niegdyś w kolekcji Lanckorońskich, m.in. "Święty Jerzy i smok" Paola Uccella (ok. 1470 r.).

Warto dodać, że w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wciąż można oglądać wystawę fotografii przedstawiających prof. Lanckorońską.

Czytaj także:

Na Wawelu upamiętnili dobrodziejkę

Karolina Lanckorońska w 40 odsłonach

Kraków. Skwer Karoliny Lanckorońskiej   Wśród dzieł sztuki podarowanych w 1994 r. przez Karolinę Lanckorońską na Wawel jest portret donatorki, wykonany w 1919 r. przez malarza Wiktora Hammera (1882-1945). Materiały prasowe Zamku Królewskiego na Wawelu