Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Pogrzeb Jerzego Nowaka

Pogrzeb Jerzego Nowaka przejdź do galerii

Wybitny aktor krakowski został pochowany na cmentarzu Rakowickim, w Alei Zasłużonych. Żegnali go: rodzina, przyjaciele aktorzy i liczni wielbiciele jego talentu.

 
Nad grobem swego mistrza i przyjaciela stanęła m.in. aktorka Anna Dymna Adam Wojnar

Nad urną z jego prochami modlili się krakowscy duchowni, ceniący za życia kunszt aktorski Nowaka, m.in. ks. infułat Bronisław Fidelus, były archiprezbiter bazyliki Mariackiej, i ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz artystów krakowskich. Róże na grobie aktora złożyli m.in. grający z nim wielokrotnie na scenie: prof. Tadeusz Malak i Anna Dymna.

– Trudno mi uwierzyć w jego śmierć. Zapowiadał na czerwiec w Teatrze STU swój wielki jubileusz 90. urodzin – powiedział Dariusz Domański, znawca teatru, autor albumu o krakowskim Starym Teatrze, z którym zmarły 26 marca aktor był związany przez kilkadziesiąt lat.

– Był aktorem charakterystycznym w tym dawnym znaczeniu, spadkobiercą Wincentego Rapackiego i Ludwika Solskiego. Ucząc się rzemiosła u najlepszych – Juliusza Osterwy czy Władysława Woźnika, osiągnął to, co – jak sam mówił – jest ważne w sztuce aktora: prawdę. Osiągał ją jako Berenger w „Nosorożcu”, Stary w „Krzesłach”, Pankracy w „Nie-boskiej komedii”, Fulbert w „Heloizie i Abelardzie” czy  Hirsz w „Ja jestem Żyd z »Wesela«” i wielu innych jakże ważnych kreacjach scenicznych. Był pojedynczy w swej sztuce, która wypływała niczym lawa z jego aktorskiej osobowości – dodał D. Domański.

Ci, którzy pamiętali Jerzego Nowaka nie tylko z filmów, lecz także z kreacji teatralnych, podkreślają silne wrażenie, jakie wywoływała jego gra aktorska. – Jako dziecko grałem epizodyczną rólkę w „Woyzeku” Büchnera w niezapomnianej reżyserii Konrada Swinarskiego. Byłem po prostu wstrząśnięty grą Nowaka, który grał tam Obłąkanego. Wrażenie było tak mocne, że zapominało się, iż to tylko gra. Wydawało mi się, że gdy Nowak wychodzi zza kulis na scenę, naprawdę staje się obłąkanym. Partnerowały mu tam wspaniale Anna Polony oraz Izabela Olszewska – wspomina Jerzy Bukowski, krakowski filozof i publicysta.

O postaci Jerzego Nowaka pisaliśmy obszerniej w sieciowym wydaniu krakowskiego GN (http://krakow.gosc.pl/doc/1501383.Smierc-wielkiego-aktora) i papierowej edycji naszego tygodnika (nr 14, 7 kwietnia 2013, str. VIII).

« ‹ 1 › »
Pogrzeb wybitnego aktora

WIARA.PL DODANE 03.04.2013 AKTUALIZACJA 03.04.2013

Pogrzeb wybitnego aktora

W Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego pochowano 3 marca wybitnego aktora scen krakowskich Jerzego Nowaka. Żegnali go: rodzina, przyjaciele oraz wielbiciele jego kunsztu aktorskiego. Nad urną z prochami zmarłego modlił się m.in. ks. infułat Bronisław Fidelus, były archiprezbiter bazyliki Mariackiej. Przyjaciela żegnali m.in. aktorzy Tadeusz Malak i Anna Dymna. Zdjęcia: Adam Wojnar  
oceń artykuł Pobieranie..

Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 03.04.2013 17:25

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AKTORZY
  • CMENTARZ RAKOWICKI
  • JERZY NOWAK
  • KRAKÓW

Polecane w subskrypcji

  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X