Mszą św. z udziałem bp Grzegorza Rysia i bp Damiana Muskusa zakończył się pierwszy etap akcji "Szpital Domowy". Przez ostatni miesiąc codziennie inna młodzieżowa wspólnota organizowała w kościele św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym modlitwę o czystość i moralną odnowę Krakowa.
- Jednym z owoców jest rozeznanie, że ta inicjatywa musi mieć ciąg dalszy - powiedział już na początku Eucharystii bp Grzegorz Ryś, podkreślając, że czwartkowe spotkanie nie jest zakończeniem, ale właśnie wejściem w nowy etap akcji.
- Ta modlitwa nie była "przeciwko" nikomu - przekonywał w homilii. - Ta modlitwa była owocem przekonania, że otwarcie się na Boga niczego człowieka nie pozbawia, z niczego nie okrada. Przeciwnie - otwiera przed człowiekiem jakieś wymiary szczęścia, których nawet nie podejrzewał - tłumaczył biskup.
- Żaden człowiek nie ma powodów, żeby się bać Boga. Nie ma też powodów, by się Boga bały jakiekolwiek ludzkie społeczności - zapewniał.
Dodał jednak, że zobaczenie "takiej twarzy Boga" wymaga wejścia z nim w relację. - Dokąd myślimy o Bogu teoretycznie, dotąd może się komuś wydawać, że bycie chrześcijaninem człowieka unieszczęśliwia, że wnosi w życie same zakazy, nakazy i ograniczenia - mówił bp Grzegorz Ryś.
Podczas Mszy św. sprawowanej tym razem nie we wnętrzu kościoła św. Wojciecha, ale tuż przed nim, na płycie Rynku, przekazał on także uczestnikom "Szpitala Domowego" słowo kard. Stanisława Dziwisza.
Metropolita krakowski zachęcał m.in. do udziału w dalszej części akcji. "To, co się wydarzyło jest ważne nie tylko na dziś, ale także w bliskiej już perspektywie lipca 2016 roku, kiedy nasz Kraków stanie się domem dla młodzieży całego świata. Dlatego gorąco proszę, by ta inicjatywa, która zrodziła się z Ducha Świętego nie zgasła, lecz była zachowana.
"Duch Święty, który przemienił życie konkretnych osób, może też zmienić oblicze całego społeczeństwa" - zachęca kard. Stanisław Dziwisz.
Dalszy ciąg nastąpi już 7 stycznia 2015 roku. W kościele św. Wojciecha rozpoczną się wtedy dyżury duszpasterzy, podczas których wystawiony będzie Najświętszy Sakrament i będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
"Od tego dnia kościół św. Wojciecha stanie się miejscem codziennej modlitwy i sercem duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży dla wszystkich mieszkańców i gości" - napisał kardynał.
Ma również powstać specjalna strona internetowa, na której znajdą się m. in. świadectwa tych, których życie zmieniło się dzięki udziałowi w dotychczasowych spotkaniach w "Szpitalu Domowym".
Czytaj także: