• facebook
 • rss
 • Kard. Dziwisz: Wyciszmy wszelkie spory

  Bogdan Gancarz

  dodane 12.04.2015 10:30

  W krakowskich Łagiewnikach trwają obchody święta Miłosierdzia Bożego. O 10.00 rozpoczęła się polowa Msza św. odprawiana dla wielu tysięcy pielgrzymów przez ks. kard. Stanisława Dziwisza.

  - Tu w krakowskich Łagiewnikach, w narodowym sanktuarium Bożego Miłosierdzia czujemy się wszyscy bardzo blisko jak apostołowie w Wieczerniku po zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Jednoczy nas miłość do obecnego pośród nas miłosiernego Pana, który przychodzi, aby nas obdarować swoim pokojem - powiedział metropolita krakowski, witając pielgrzymów.

  Kard. Dziwisz apelował w kazaniu o pojednanie między zwaśnionymi narodami.

  - Przekazując dziś z krakowskiego wieczernika Chrystusowe orędzie pokoju myślimy o naszych braciach i siostrach na Ukrainie, w Syrii i Iraku, w Kenii i w innych krajach świata - powiedział.

  Apelował także o wyciszenie sporów w Ojczyźnie.

  - Przekazując orędzie pokoju myślimy o naszym polskim domu ciągle miotanym niepokojami wewnętrznymi, dyskusjami ideologicznymi, wzajemnymi oskarżeniami. Nie zabliźniły się jeszcze rany rodzin, krewnych i przyjaciół po tragicznej katastrofie na smoleńskim lotnisku, a ciągle podgrzewana jest dyskusja, która rani serca Polaków i przeszkadza w godnym spojrzeniu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, na życie generałów i posłów, przedstawicieli życia politycznego i członków załogi, którzy udawali się na miejsce zbrodni katyńskiej, aby uczcić pamięć pomordowanych za Ojczyznę.

  Wsłuchując się w słowa przychodzącego do nas Chrystusa, w słowa Jezusa Miłosiernego chcemy wyciszyć wszelkie spory. Chcemy zaufać Jezusowi Miłosiernemu. On do nas mówi: „Nie spocznie ludzkość, dopóki nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia” - powiedział kard. Dziwisz.

  Twardo przypomniał naukę moralną Kościoła o niedopuszczalności tzw. metody in vitro.

  - Przygotowywane przez polskie prawodawstwo projekty budzą słuszne zaniepokojenie i głęboki podział w społeczeństwie. Przypominamy: ta metoda jest niegodziwa i nie godzi się człowiekowi, a tym bardziej chrześcijanom korzystać z tego rodzaju pseudonaukowych osiągnięć. Powtarzamy również, że dzieci zrodzone dzięki tej metodzie są niewinne, a Kościół, my wszyscy otaczamy je miłością i troską - stwierdził metropolita krakowski.

  - Drodzy pielgrzymi! Prawdziwy chrześcijanin, prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych i niemoralnych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa. Prawdy i dobra nie ustala się w głosowaniu. Obowiązują one wszystkich, niezależnie od wyznania i przynależności politycznej. Te prawa nie mogą nas zmuszać do niegodziwego postępowania - dodał kardynał.

  Tegoroczne święto Miłosierdzia ma szczególny charakter. Zbiega się bowiem nie tylko z ogłoszeniem 12 kwietnia przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia, ale także z kwietniowymi rocznicami związanymi z kultem Bożego Miłosierdzia: 30-leciem ustanowienia Święta Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej, 80-leciem od pierwszego wystawienia obrazu Jezusa Miłosiernego do publicznej czci w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie oraz 15. rocznicą kanonizacji św. Siostry Faustyny (i zarazem ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia w całym Kościele).

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • saherb
   12.04.2015 11:40
   Chwała Bogu Najwyższemu

   O Ojcze Przedwieczny, ofiarujemy Ci nasze modlitwy w radosnym dziękczynieniu za Twój cenny dar Miłosierdzia dla całej ludzkości. Radujemy się i ofiarujemy Ci, najwspanialszy Królu, naszą cześć i uwielbienie za Twoje kochające i czułe miłosierdzie. Ty, Boże Najwyższy, jesteś naszym Królem i za ten dar, który nam teraz przynosisz, leżymy u Twoich stóp jako Twoi pokorni słudzy. Proszę, Boże,
   zmiłuj się nad wszystkimi Twoimi dziećmi.
   Amen.


   Podziękowanie za dar Bożego Miłosierdzia

   O Mój Ojcze Niebieski! Czcimy Ciebie i jesteśmy pełni uznania dla ofiary, jakiej dokonałeś, wysyłając Zbawiciela na świat. Ofiarujemy Ci z radością i dziękczynieniem nasze modlitwy w pokornej wdzięczności za dar, który dajesz teraz Twoim dzieciom –
   Dar Bożego Miłosierdzia. O Boże Najwyższy, uczyń nas godnymi przyjęcia tego Wielkiego Miłosierdzia z wdzięcznością.
   Amen.
  • Kuba0
   30.04.2015 20:17
   KIERUJE TO PYTANIE DO DZIWISZA I CAŁEGO KRAKOWA!!Czy Światowe Dni Młodzieży są potrzebne w przyszłym roku,czy nie lepiej by było gdyby wysłać te pieniadze, na pomoc dla Nepalu?Czy mozliwe jest radosne świetowanie i zarabianie na religii,gdy tysiące osób pozostało bez dachu nad głową w Nepalu?Czy kościół katolicki jest odpowiedzialny,i czy wie coś na temat miłosierdzia i pomocy bliżnim?temat do rożważania w zagonionym egoistycznym świecie
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół