Rok 2012 w obiektywie "Gościa"

Jaki był 2012 rok dla archidiecezji krakowskiej? Na pewno obfitował w ważne wydarzenia religijne. Nie brakowało też różnego rodzaju manifestacji i smutnych pożegnań.

Honory dla ks. Hellera

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Ks. prof. M. Heller odbiera tytuł z rąk byłego rektora UJ prof. K. Musiała Grzegorz Kozakiewicz

12 maja. Ks. prof. Michał Heller podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Ks. Heller jest wybitnym kosmologiem, filozofem przyrody oraz teologiem. Wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Za swój dorobek naukowy oraz „przerzucanie mostów między nauką a wiarą” otrzymał słynną amerykańską Nagrodę Templetona. Uzyskane z niej 1,6 mln dolarów przeznaczył na utworzenie Centrum Badań Interdyscyplinarnych „Kopernik” w Krakowie.

 

 

Euro pod Wawelem

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Podczas Euro 2012 kibice dobrze bawili się pod Wawelem Marek Lasyk Czerwiec. Choć rozgrywki piłkarskich Mistrzostw Europy nie odbywały się w Krakowie, miasto i tak przez miesiąc opanowane było przez kibiców z całej Europy. I dobrze się bawili! Zagraniczni kibice nie polubili jednak przygotowanej specjalnie dla nich strefy na Błoniach (w odróżnieniu od krakowskich fanów piłki), wolą kawiarniane ogródki w ścisłym centrum miasta. Tam bowiem kilkakrotnie zobaczyli swoich idoli, na przykład Anglików, których w Sukiennicach przyjmował prezydent Majchrowski. Podczas Euro 2012 wielką popularnością cieszyła się także Wieliczka, w której stacjonowali piłkarze reprezentacji Włoch.

 

Dziedziniec Pogan

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Gospodarzem pierwszego Dziedzińca Pogan był bp Grzegorz Ryś Grzegorz Kozakiewicz 20 czerwca. Spotkali się na najpiękniejszym dziedzińcu w Polsce po to, by spróbować na nowo zacząć ze sobą rozmawiać. To była podróż w nieznane, ale warto było się w nią wybrać. Inicjatywa spotkań na „dziedzińcach pogan” wyszła od Benedykta XVI. Nazwa jest nawiązaniem do trzeciej świątyni jerozolimskiej, w której tzw. dziedziniec pogan był miejscem dialogu wierzących z niewierzącymi. Pierwszy „dziedziniec” w Polsce zorganizowały wspólnie archidiecezja krakowska, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Zaproszono nań polityków, bo polityka dziś nas najbardziej dzieli, ale jej istota powinna sprowadzać się do troski o dobro wspólne.

ps. Drugi Dziedziniec Pogan odbył się 20 grudnia. Gośćmi spotkania w Collegium Novum byli tym razem: prof. Tadeusz Borkowski, dr Tomasz Żukowski i prof. Jan Grosfeld.

Droga do Matki

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę Marian Cichoń 6 sierpnia. Każdego roku w święto Przemienienia Pańskiego Kraków budzi się inaczej niż zwykle. Tak było i tym razem. Ok. godz. 6 z porannej mgły wyłoniły się sylwetki dziwnych postaci, objuczonych plecakami, torbami i namiotami. To pierwsi uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, która w tym roku z Wawelu do Częstochowy wyruszyła już po raz 32.

O godzinie 7 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz w asyście biskupów krakowskich i księży przewodników poszczególnych grup.

– Ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan potrzebuje odważnych i wiarygodnych świadków swojej miłości, swojego zwycięstwa nad mrocznymi siłami zła i śmierci. Dzisiejszy świat czeka na nową ewangelizację. Każde pokolenie, każdy człowiek musi na nowo przyjąć Jezusa jako Zbawiciela i Pana. Tego łańcucha wiary nie można przerywać, bo w jego miejsce wkraczają bezsens i pustka – mówił kard. Dziwisz podczas homilii do pielgrzymów, przypominając, że ich wędrówka będzie przypominać, kilometr po kilometrze, godzina po godzinie, że całe życie jest pielgrzymowaniem, a zawierzyć siebie Chrystusowi to znaczy wyruszyć w drogę, aby siebie i innych wyprowadzić z pustyni ku przestrzeni życia. Prosił ich też o modlitwę w intencji Kościoła, Benedykta XVI, Polski i parlamentarzystów, by – ustanawiając ważne prawa – kierowali się zasadą dobra, a nie mniejszego zła.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..