Jaki był 2012 rok dla archidiecezji krakowskiej? Na pewno obfitował w ważne wydarzenia religijne. Nie brakowało też różnego rodzaju manifestacji i smutnych pożegnań.
Iskra dla świata
Stąd 10 lat temu wyszedł promień Bożego miłosierdzia Marian Cichoń 17–19 sierpnia. W rocznicę ostatniej pielgrzymki Papieża Polaka do ojczyzny kard. Franciszek Macharski – tak, jak dokładnie 10 lat temu Jan Paweł II – w łagiewnickiej bazylice zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wraz z Apostołami Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyną i bł. Janem Pawłem II – uwielbiamy Boga za tę świątynię, wielkie duchowe bogactwo, które przez minioną dekadę stało się udziałem pielgrzymów przybywających tu ze wszystkich stron świata. Dzięki ich pokucie, cierpieniu i modlitwie każdego dnia dokonuje się tu błaganie o miłosierdzie dla nas i całego świata. Dziękujemy też za Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które przeżywa 150-lecie istnienia w Polsce, a szczególnie w tym świętym miejscu, które Bóg wybrał, by stąd wyszła iskra miłosierdzia, jaka przygotuje świat na powtórne przyjście Jezusa – mówił bp Jan Zając, kustosz łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podczas Mszy św., która rozpoczęła trzydniowe uroczystości. Po Eucharystii zaprezentowane zostały świadectwa czcicieli Bożego Miłosierdzia z Anglii, Australii, Filipin, Rwandy i Hong Kongu. – Brytyjczycy bardzo potrzebują miłosierdzia, bo albo zostawili Kościół, albo chodzą na Msze, ale tylko z przyzwyczajenia. Kilka lat temu stworzyłam grupę, która w każdy wtorek modli się o miłosierdzie dla świata oraz o powołania kapłańskie i zakonne, oraz grupę, która w każdy piątek spotyka się w moim domu, by rozmawiać o wierze – mówiła Mary Fenerty z Wielkiej Brytanii.
Organizatorzy uroczystości zadbali, by w programie jubileuszu znalazły się imprezy i dla dużych, i dla małych. Choć najważniejszym punktem obchodów były modlitwa (wspólna i indywidualna – kaplica Wieczystej Adoracji przeżywała prawdziwe oblężenie) i Msze św., nie zabrakło także tematycznych wystaw, gier i zabaw dla całych rodzin oraz koncertów ewangelizacyjnych.
17 sierpnia otwarta została wystawa „Dekada miłosierdzia”, czyli niepublikowane dotąd zdjęcia dokumentujące wydarzenia sprzed 10 lat oraz ukazujące to, jak łagiewnickie źródło przemienia ludzkie serca, a Wydawnictwo "Biały Kruk" swoim nowym albumem przekonywało, że Łagiewniki są szansą dla świata.
W sobotę do wspólnej zabawy porwali wszystkich: dzieci z „Ziarna”, wodzirej, artyści z cyrku „Bravo”, a także iluzjonista i komik Konrad Modzelewski, były też konkursy wiedzy o Janie Pawle II i gra terenowa o Bożym Miłosierdziu. Wszyscy zebrani na Błoniach przed ołtarzem polowym śpiewali wraz z s. Anną Bałchan, Magdą Anioł i Wiolą Brzezińską, że warto zaufać Panu już dziś.
Wybieramy życie!
"Tak dla rodziny" – skandowali uczestnicy marszu Miłosz Kluba/GN 14 października. Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Krakowa. W pochodzie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej oraz ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty pro-life, wzięli udział zarówno dorośli, jak i młodzież. Niektórzy rodzice pojawili się też z dziećmi – kilkuletnimi, kilkumiesięcznymi, a nawet mającymi zaledwie kilka tygodni. „Co wybieracie? Życie!” – skandowali uczestnicy. Na transparentach pojawiły się również hasła: „Jesteśmy za życiem” czy „Tak dla życia i rodziny”.
Były też flagi z popularnym facebookowym znaczkiem „Lubię to!” i napisami „Kocham życie” w różnych językach.
BMW, czyli nowa ewangelizacja
W BMW – wielkiej ewangelizacji miasta – wzięły udział tysiące osób Henryk Przondziono 17–19 października. Trzy tysiące organizatorów i wolontariuszy oraz kilkanaście tysięcy gości wzięło udział w wielkim, ewangelizacyjnym przedsięwzięciu pod hasłem „Bliżej, Mocniej, Więcej”. – Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że Kraków się obudził i zrozumiał, że są rzeczy ważniejsze niż tylko rozrywka – mówił kard. Stanisław Dziwisz do kilkunastu tysięcy osób, zebranych w sobotę na stadionie Cracovii.
Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się od modlitwy za miasto i jego mieszkańców oraz rozważania fragmentu Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Nikodemem. Drugiego dnia, po wysłuchaniu słowa Bożego i liturgii pokutnej, na stadionie wystawiony został Najświętszy Sakrament. Zakończeniem wydarzenia była Eucharystia w bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, podczas której kard. Stanisław Dziwisz uroczyście przekazał uczestnikom ewangelizacji symbol wiary – „Credo”. Według oficjalnych danych, pierwszego dnia na stadionie było 10.200 osób, drugiego – 13.800. W Eucharystii w Łagiewnikach wzięło udział 6.000 osób. Kolejne 25.000 do tej pory obejrzało wydarzenie za pośrednictwem stron internetowych – na żywo lub w formie retransmisji, także na stronie „Gościa Krakowskiego”.