Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"

Jaki był 2012 rok dla archidiecezji krakowskiej? Na pewno obfitował w ważne wydarzenia religijne. Nie brakowało też różnego rodzaju manifestacji i smutnych pożegnań.

Najpierw ulicami miasta przeszedł drugi Orszak Trzech Króli. Pół roku później na najpiękniejszym dziedzińcu w Polsce odbył się pierwszy Dziedziniec Pogan. W lecie na Jasną Górę wyruszyła rozśpiewana Piesza Pielgrzymka Krakowska, a w Łagiewnikach przez trzy dni trwały uroczystości związane z 10. rocznicą konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia.

W końcu jesienią przez Gród Kraka przejechało rozpędzone BMW, czyli coś, czego Kraków jeszcze nigdy nie widział (i oby niebawem zobaczył ponownie!). Wielka ewangelizacja miasta, która odbyła się na stadionie Cracovii, na Rynku Głównym i w Łagiewnikach, na długo pozostanie w sercach jej uczestników.

W minionym roku nie brakowało też różnego rodzaju manifestacji (był marsz w obronie wolnych mediów, głodówka przeciwko zmianom w programie nauczania historii i marsz dla życia) oraz smutnych pożegnań (W. Szymborskiej, A. Szczeklika, ks. inf. K. Sudera, czy J. Woźniakowskiego).

Przypominamy 17 najważniejszych wydarzeń.

Do Betlejem!

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Drugi Orszak Trzech Króli z Wawelu na Rynek Główny Marian Cichoń

6 stycznia. Drogą Królewską, z Wawelu na Rynek Główny (a dokładnie plac Mariacki), przemaszerował drugi Orszak Trzech Króli. Po drodze na jego uczestników czekały różne pokusy, np. spotkanie z diabłami przy pl. Marii Magdaleny. Aby zagłuszyć ich niecne propozycje, kard. Dziwisz głośno intonował kolejne kolędy. – Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem. To się również odnosi do żłóbka. Przychodząc do Jezusa, jesteśmy bardziej Polakami – mówił z kolei do wielobarwnego tłumu ze złotymi koronami na głowach ks. Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej.

 

Śmierć noblistki

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Pogrzeb Wisławy Szymborskiej Grzegorz Kozakiewicz

1 lutego. Kraków był domem Wisławy Szymborskiej od 1929 roku. Miasto pożegnało swoją poetkę żałobnymi kirami na budynkach Magistratu i na pojazdach komunikacji miejskiej. W urzędzie wyłożono księgę kondolencyjną i zorganizowano wystawę zdjęć z uroczystość nadania jej tytułu Honorowej Obywatelki Krakowa. Pogrzeb noblistki z udziałem prezydenta, premiera, wielu polityków, artystów, wielbicieli twórczości Wisławy Szymborskiej odbył się 9 lutego. Poetka została pochowana w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystość, która miała charakter świecki, poprowadził Andrzej Seweryn.

 

 

Pożegnanie lekarza

Rok 2012 w obiektywie "Gościa"   Prof. Andrzej Szczeklik Grzegorz Kozakiewicz

 

 

3 lutego. Zmarły w wieku 73 lat prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, przez wiele lat kierował II Katedrą Chorób Wewnętrznych CM UJ. Swoje naukowe zainteresowania skupił wokół chorób układu krążenia i oddechowego, był autorem około 650 prac naukowych, drukowanych w najbardziej prestiżowych międzynarodowych czasopismach. Był także człowiekiem o szerokich zainteresowaniach humanistycznych, miłośnikiem poezji, muzyki, autorem książek, w których rozważał związki pomiędzy medycyną a sztuką. Profesor spoczął na cmentarzu Salwatorskim. Żegnały go tłumy przyjaciół, a uroczystościom przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy