Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nasyceni Bożą prawdą

- Prośmy, by we wszystkim, co będziemy czynili, była moc Bożej łaski - mówił do członków Akcji Katolickiej bp Marek Solarczyk.

Drugi dzień trwającego w Krakowie Kongresu AK rozpoczęła Msza św. w kościele śś. Piotra i Pawła. Przewodniczył jej bp Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej, a homilię wygłosił bp Solarczyk, biskup pomocniczy warszawsko-praski i krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej w Polsce.

- To jest wielkie wyzwanie, które jest wpisane w czas naszego kongresu - abyśmy dzielili się refleksjami, abyśmy się poznawali. Każdy dzień zaczynamy od Eucharystii, abyśmy przede wszystkim byli tymi, którzy słyszą głos Boga we wnętrzu swojego serca i swojej duszy - mówił bp Solarczyk.

Zwrócił on uwagę na pytanie, które Jezus stawia Maryi i Józefowi, gdy odnajdują go w świątyni jerozolimskiej: „Czemuście mnie szukali?”. Podkreślał, że to pytanie wciąż jest otwarte.

- Jakie są te pragnienia i motywy, wpisane w każdego z nas? Dlaczego to czynimy? Dlaczego tu jesteśmy, dlaczego chcemy podjąć ten trud? - retorycznie pytał biskup. - Można tych pytań stawiać wiele. Ostatecznie Chrystus zadaje nam pytanie, czy w tym wszystkim chcemy być w tym, co „należy do naszego Ojca niebieskiego”.

Hierarcha wspominał także swoje niedawne spotkanie ze studentami pierwszego roku Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i świadectwo, jakie wygłosił jeden z uczestników.

- Kiedy zaczął mówić o swojej prababci, kiedy mówił o jej umieraniu, o sile modlitwy różańcowej, ścisnęło mu gardło. Nie przyglądałem się, czy płynęły mu łzy, ale było to tak przejmujące, a jednocześnie tak autentyczne, że żaden z jego kolegów nie będzie miał wątpliwości, kim on jest i czym będzie się chciał kierować - opowiadał biskup.

-  Prośmy dzisiaj, abyśmy byli ludźmi roztropności i oddania, ale jednocześnie nasycenia Bożą mocą i Bożą prawdą, by w tym wszystkim, co będziemy czynili na zewnątrz, była przede wszystkim moc Bożej łaski - zachęcał.

Po Mszy św. uczestnicy kongresu przenieśli się do sali krakowskiej filharmonii, gdzie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości i panele dyskusyjne.

O kongresie piszemy też w tekstach:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy