Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Odnowią ołtarz Wita Stwosza

Słynny piętnastowieczny ołtarz z krakowskiej bazyliki Mariackiej zostanie gruntownie zbadany i zakonserwowany.

Konkurs na prace badawcze i konserwatorskie wygrał renomowany Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Badania i konserwacja cennego drewnianego ołtarza będą prowadzone etapami. Potrwają co najmniej 6 lat.

Pierwszy, tegoroczny etap prac będzie kosztował pół miliona złotych. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczył na ten cel 450 tys. zł, 50 tys. zł dołożyła zaś parafia Mariacka.

Mimo niepowodzenia tegorocznych starań parafii o dofinansowanie prac przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie ona w kolejnych latach ponawiała wnioski dotyczące dofinansowania tego wielkiego przedsięwzięcia konserwatorskiego.

Pracami kieruje dr Jarosław Adamowicz z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W bieżącym roku będą m. in. konserwowane rzeźby ze zwieńczenia ołtarza oraz wzmacniane tylne elementy jego konstrukcji.

Na żadnym etapie prac ołtarz nie będzie zasłaniany w całości. Rezultaty jego badań i konserwacji staną się tematem międzynarodowej konferencji naukowej.

Więcej na temat obecnych badań i renowacji najsłynniejszego krakowskiego ołtarza, napiszemy wkrótce.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma