Choć już od ponad doby trwa nowy, 2016 rok, my przypominamy kilkanaście najważniejszych wydarzeń, którymi w minionych 12 miesiącach żyła archidiecezja krakowska, a niekiedy nawet cała Polska.
Campus Misericordiae
Teren wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej w podkrakowskiej wsi Brzegi, gdzie w lipcu 2016 roku odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem ojca świętego Miłosz Kluba /Foto Gość 29 marca. Brzegi pod Wieliczką i Błonia - to tu młodzież spotka się z papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Największe spotkania, czyli sobotnio-niedzielne nocne czuwanie oraz niedzielna Eucharystia z papieżem, odbędą się - zgodnie z wcześniejszymi planami - w podkrakowskich Brzegach (gmina Wieliczka, na granicy z Krakowem). Teren ten otrzyma jednocześnie nową nazwę - "Campus Misericordiae". Pozostałe duże wydarzenia - otwierająca ŚDM Msza św. we wtorek (jeszcze bez ojca świętego), powitanie papieża w czwartek, 28 lipca oraz piątkowa Droga Krzyżowa - odbędą się na krakowskich Błoniach. Młodzi w ramach pielgrzymki odwiedzą także dwa krakowskie sanktuaria - św. Jana Pawła II na Białych Morzach oraz Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam przygotowane zostanie także miejsce spowiedzi dla uczestników ŚDM. Wiadomość tę ogłosił w Niedzielę Palmową kard. Stanisław Dziwisz. Jako pierwsi usłyszeli o tym uczestnicy XXX Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, którzy świętowali w sanktuarium św. Jana Pawła II.
Święto Miłosierdzia
Co roku w Niedzielę Miłosierdzia przybywają tysiące pielgrzymów Bogdan Gancarz /Foto Gość 12 kwietnia. Jak co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyły tysiące pielgrzymów z całej Polski i świata, by prosić Boga o miłosierdzie i potrzebne łaski. - Tu, w krakowskich Łagiewnikach, w narodowym sanktuarium Bożego Miłosierdzia, czujemy się wszyscy bardzo blisko, jak apostołowie w Wieczerniku po zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Jednoczy nas miłość do obecnego pośród nas miłosiernego Pana, który przychodzi, aby nas obdarować swoim pokojem - mówił metropolita krakowski, witając pielgrzymów.
Kard. Stanisław Dziwisz apelował też o uciszenie sporów nękających Polskę. - Przekazując orędzie pokoju, myślimy o naszym polskim domu ciągle miotanym niepokojami wewnętrznymi, dyskusjami ideologicznymi, wzajemnymi oskarżeniami - zauważył. Uroczystości zbiegły się z kwietniowymi rocznicami związanymi z kultem Bożego Miłosierdzia: 30. rocznicą ustanowienia Święta Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej, 80. rocznicą pierwszego wystawienia obrazu Jezusa Miłosiernego do publicznej czci w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie oraz 15. rocznicą kanonizacji św. siostry Faustyny (i zarazem ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia w całym Kościele).