GN 45/2018 Archiwum

Rok od beatyfikacji Apostoła Kazachstanu

Ks. Władysław Bukowiński został ogłoszony błogosławionym 11 września 2016 roku. Dziś rocznicę tego wydarzenia świętuje archidiecezja krakowska.

Głównym punktem dziękczynienia za beatyfikację ks. Bukowińskiego będzie Msza św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godz. 18. Będzie jej przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Poprzedzi ją czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.

Ks. Władysław Bukowiński w Krakowie ukończył seminarium i otrzymał święcenia kapłańskie. Posługiwał w Rabce, Suchej i Łucku. W 1940 r. został skazany przez Sowietów na 8 lat więzienia za to, że dawał zesłańcom żywność i modlitewniki. Duszpasterzował w łagrach Czelabińska, Dżezkazganu, Irkucka, a później na zesłaniu w Karagandzie. W więzieniach i obozach pracy spędził ponad 13 lat. Uwolniony, pozostał w Kazachstanie, pełniąc potajemnie posługę kapłańską wśród katolików różnych narodowości. Zmarł 3 grudnia 1974 r. w Karagandzie.

Kiedy już jako kapłan przyjeżdżał do Krakowa, odwiedzał m.in. parafię św. Floriana. Tak poznała go Anna Pruszyńska, w której domu bywał. - To były zawsze długie rozmowy do późnej nocy - wspominała rok temu, w dniu jego beatyfikacji.

- Nigdy nie słyszałam, żeby kiedykolwiek źle wyrażał się o swoich prześladowcach. Kiedyś powiedział o nich, że są biedni, bo nie znają Boga - opowiadała A. Pruszyńska. - Rozmowy z nim uskrzydlały, a jednocześnie zwracały uwagę na konieczność odnoszenia naszych działań do Boga.

O rozwoju kultu Apostoła Kazachstanu w archidiecezji krakowskiej można przeczytać m.in. w tekstach:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy