• facebook
 • rss
 • Mają bliskiego świętego

  Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

  dodane 09.10.2016 14:47

  Parafia w Dąbrowie Szlacheckiej otrzymała 9 października relikwie bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Przekazał je ks. Janusz Potok, proboszcz parafii katedralnej w kazachstańskiej Karagandzie.

  Ks. Władysław Bukowiński (1904-1974) był kapłanem archidiecezji krakowskiej, który z wielkim oddaniem niósł posługę duszpasterską więźniom i zesłańcom w Związku Sowieckim, szczególnie w Kazachstanie. Sam spędził w sowieckich więzieniach i obozach pracy ponad 13 lat. Umarł w opinii świętości.

  Ową świętość potwierdził rozpoczęty w 2006 r. w Krakowie proces beatyfikacyjny i nadanie tytułu błogosławionego. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 11 września w Karagandzie, z licznym udziałem duchowieństwa archidiecezji krakowskiej. Był tam m.in. ks. Józef Sowa, proboszcz parafii NMP w podkrakowskiej Dąbrowie Szlacheckiej.

  - Teraz zaś ks. Potok, w trakcie swego urlopu znalazł czas, by przekazać naszej parafii relikwie nowego błogosławionego, przy których będziemy się teraz mogli się modlić o umocnienie naszej wiary, o przemianę naszych serc. Diecezja w Karagandzie ma powierzchnię większą niż cała Polska. Mieszka tam ok. 40 tys. katolików. W samej Karagandzie na 600 tys. mieszkańców zaledwie 2 tysiace to katolicy. Są jednak bardzo gorliwi w wierze. W niedzielnych Mszach świętych bierze zawsze udział po kilkaset osób w każdym z czterech karagandyjskich kościołów  - powiedział proboszcz parafii.

  Ks. Potok odprawił  w kościele parafialnym Mszę św. przy relikwiach Apostoła Kazachstanu.

  - Modlimy się codziennie o wstawiennictwo świętych. Teraz mamy w Karagandzie bliskiego świętego, człowieka, który tam żył i pracował. Był przy tym kapłanem archidiecezji krakowskiej, więc powinien być bliski także i Wam. Nasz bp Atanazy Schneider wspomniał w trakcie Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację ks. Bukowińskiego, że być świętym, to być podobnym do Jezusa. Takim był w swej posłudze nasz błogosławiony, który był Jezusowi wierny na co dzień, niosąc niestrudzenie miłość ludziom, których sytuacja była ciężka, podnosząc ich na duchu - powiedział proboszcz parafii katedralnej w Karagandzie

  Po Mszy św., wystawieniu Najświętszego Sakramentu i odmówieniu modlitwy różańcowej odmówiono modlitwę za wstawiennictwem bł. ks. Bukowińskiego, wierni mogli oddać cześć relikwiom błogosławionego.

   

  Czytaj także:

  - Ks. Bukowiński ogłoszony błogosławionym

  - Beatyfikacja "Apostoła Kazachstanu"

  - Rozmowy z błogosławionym

  - Kraków dał mi zrozumienie wolności

  - Człowiek przebaczenia

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół