Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kraków ma nowych biskupów

Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjmą 5 stycznia 2019 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ogłoszono w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Na decyzję papieża Franciszka Kraków czekał od czasu, gdy bp Jan Zając przeszedł na emeryturę, a abp Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim.

Ks. Franciszek Ślusarczyk jest rektorem i kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ma 60 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Był adiunktem w Katedrze Homiletyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W 2002 r. został mianowany zastępcą rektora ds. duszpasterskich łagiewnickiego sanktuarium. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia biskup nominat znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Kraków ma nowych biskupów   Ks. Franciszek Ślusarczyk Małgorzata Pabis

Ks. prof. Janusz Mastalski jest rektorem Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Po święceniach był wikariuszem w Gdowie, potem w parafii św. Szczepana w Krakowie. Doktoryzował się w 1998 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2003 r. na podstawie rozprawy zatytułowanej "Zasady edukacyjne w katechezie (na podstawie badań przeprowadzonych w krakowskich gimnazjach)". Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2009 roku.

W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, a w latach 2008-2014 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. W kadencji 2014-2018 został wybrany na stanowisko prorektora krakowskiej uczelni. Współpracował też z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2004-2010) i Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu (2005-2010).

Rektorem krakowskiego seminarium duchownego został w 2017 roku.

Ksiądz Mastalski wygłosił ponad 200 rekolekcji parafialnych, młodzieżowych oraz przeznaczonych dla kleryków, duchownych i sióstr zakonnych. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych. Jest twórcą podręcznika "Zarys teorii wychowania", a także m.in. monografii, takich jak: "Zasady edukacyjne w katechezie", "Szkolne interakcje zaburzające skuteczne wychowanie", "Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie", "Modlitwa kapłańska", "Samotność globalnego nastolatka", "Pokusy kapłańskie" i "Lęki kapłańskie". Przeprowadził także ponad 60 szkoleń i kursów dla nauczycieli, wychowawców oraz samorządowców w gminach i powiatach w całej Polsce.

Kraków ma nowych biskupów   Ks. prof. Janusz Mastalski Joanna Adamik /Archidiecezja Krakowska

Czytaj także:

Śladami wielkich poprzedników

Kocha Boga i młodzież

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy