Nowy numer 43/2020 Archiwum

Święto radości

Dobczyce. Dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II patron szkoły od początku jest wzorem godnym naśladowania.

Noszenie imienia takiego patrona zobowiązuje. Wiedzą o tym nauczyciele i pedagodzy, organizujący wiele inicjatyw, w które uczniowie chętnie się włączają. Realizacji myśli Jana Pawła II służy działalność Klubu Ośmiu, Klubu Humanitarnego oraz Wolontariatu.

Działaj

Klub Ośmiu to inicjatywa obecna w wielu szkołach w Polsce.  Uczniowie z wielkim zapałem organizują zbiórki pieniężne czy żywnościowe, aby pomóc najbardziej potrzebującym. W ramach szkolnego Klubu Humanitarnego, przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną, młodzież uczy się szacunku dla godności człowieka oraz udzielania pomocy bez względu na narodowość, rasę czy religię.

To, co daje uczestnictwo w wolontariacie, to przede wszystkim przełamanie barier, stereotypów i dystansu wobec ludzi niepełnosprawnych. Już od kilku lat uczniowie odwiedzają swoich niepełnosprawnych przyjaciół, spędzają z nimi  swój wolny czas, a spotkania te niejednokrotnie owocują stworzeniem wspaniałych i trwałych więzi.

Szkoła obejmuje także opieką dzieci z misji Manazany na Madagaskarze oraz, od niedawna, angażuje się w pomoc w Centrum Seniora w Drogini. Spotkania ze starszymi, samotnymi, chorymi ludźmi pokazują uczniom, że czasem sama obecność przy drugim człowieku pozwala czynić go szczęśliwym. Cała działalność szkoły wpisuje się w słowa Jana Pawła II, który powtarzał: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Radość dla wszystkich

Dla społeczności gimnazjum tradycją stały się organizowane 18 maja obchody Święta Radości. Wydarzenie jest zwieńczeniem codziennych działań wolontariatu i ma jeden cel – dzielić się radością, tak jak potrafił dzielić się nią z innymi Jan Paweł II.

Wolontariusze z pomocą nauczycieli zachęcają do uczestnictwa nie tylko społeczność szkoły, ale także całe rodziny oraz organizacje działające na terenie miasta i okolicznych wiosek. Honorowym gościem są przyjaciele z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach i Dobczycach. To właśnie oni uczą, jak cieszyć się z życia, jak bezinteresownie dzielić się radością z drugim człowiekiem.

W tym dniu młodzież, która także na co dzień zmaga się z własnymi problemami, służy drugiemu człowiekowi, uczy się odpowiedzialności za siebie i innych.

Śladem patrona

Szczególnie ważne dla społeczności gimnazjum było uczestnictwo w uroczystości beatyfikacji papieża Polaka na pl. św. Piotra w Rzymie. To, czego doświadczyli w czasie wyjazdu, zmobilizowało wszystkich do dalszych działań. Nauczyciele i wychowawcy pragną także przygotować młodzież do wielkiego wydarzenia, jakim będzie kanonizacja papieża Polaka. W ramach przygotowań uczniowie gimnazjum biorą udział w wycieczkach śladami Jana Pawła II, m.in. do Niegowici, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, na Wawel czy pod okno papieskie. Oprócz tego zachęcają młodzież do lepszego poznania osoby papieża poprzez konkursy – m.in. na najpiękniejszy, związany z tematyką papieską, wystrój sali. Trwają także przygotowania do wyjazdu do Rzymu na kanonizację błogosławionego papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.