Nowy numer 12/2023 Archiwum

Papieski dzwon

Dzwon "Jan Paweł II", który ma upamiętnić papieża Polaka, zostanie niebawem zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu.

Ważący pół tony instrument został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoczęło się o godz. 15, w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

Mający 93 cm średnicy dzwon został wykonany z brązu i będzie się wyróżniał charakterem brzmienia – częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę. Dźwięk ma odznaczać się głębokim rezonansem, dającym wyraźny ton podstawowy, szeroką gamę tonów pobocznych i długi czas wybrzmiewania.

W dzwon wtopiono podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal, wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. Umieszczone zostały też na nim herb Jana Pawła II oraz (po łacinie) myśl przewodnia jego pontyfikatu: "Nolite timere!" ("Nie lękajcie się!"). Są również herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej, która ufundowała instrument (pomysłodawcą jest Andrzej Bochnak, jeden z wawelskich dzwonników), herb kard. Stanisława Dziwisza oraz emblematy wykonawców – pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego i firmy Rduch.

Dzwon "Jan Paweł II" zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: "Herman" (z 1271 r.), "Zbyszko" (1423) i "Maciek" (1669). Wolne miejsce na ten dzwon czekało aż 500 lat. Zostanie on przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a uroczyste poświęcenie odbędzie się w Wielkanoc. Przez kilka pierwszych tygodni dzwon będzie wisiał na specjalnej konstrukcji, na dziedzińcu przed katedrą, obok pomnika Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.