Krakowski

Nowy dom papieża

W Wadowicach otwarto Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Muzeum otwarto po gruntownej przebudowie, dzięki której zyskało ono 4-krotnie większą powierzchnię niż dotychczas oraz stało się nowoczesną placówką multimedialno-narracyjną.

– Niech to muzeum nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć – mówił podczas Mszy św. w wadowickiej bazylice kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że "Jan Paweł II nadal przemawia do milionów chrześcijan na całym świecie". – Nie tylko zapisanym słowem, stanowiącym prawdziwą skarbnicę, ale też świadectwem życia i służby – mówił metropolita krakowski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślał podczas otwarcia, że muzeum w dawnym domu przyszłego papieża "nie jest ani za drogie, ani za ubogie. Nie jest przesadnie nowoczesne, ani archaiczne". – Jest najlepiej położone, bo w Wadowicach – dodał.

Z kolei premier Donald Tusk przypomniał słowa Jana Pawła II z Mszy św. dla ludzi pracy, odprawionej w Gdańsku w 1987 roku. – Ojciec święty mówił wtedy, że solidarność to zawsze jeden z drugim, że solidarność to nigdy jeden przeciw drugiemu – wspominał szef rządu. Przyznał, że wagę tych słów zrozumiał dopiero po śmierci papieża.

– Ja wtedy też zrozumiałem, że ojciec święty to był także nasz największy bohater narodowy, bo odniósł wielkie zwycięstwo bez walki i że pomógł nam chociaż na moment poczuć się wielkimi zwycięzcami bez walki przeciwko komuś. I że chociaż przez moment byliśmy wtedy razem – mówił D. Tusk.

W otwarciu muzeum wziął udział także Eugeniusz Mróz, kolega Karola Wojtyły ze szkolnej ławy. – Już nie ma Wadowic z krętymi uliczkami i mam trudności z rozpoznaniem miejsc – mówił. – Nie ma już schodów drewnianych i wąskiej bramy, ale charakter mieszkania Lolka został zachowany. To dobrze.

Szerzej o tym, jak będzie wyglądało w swojej nowej formie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, pisaliśmy w tekście: To nie jest muzeum dla leniwych.

Otwarciu muzeum towarzyszył koncert "Szukam was" na wadowickim rynku. Słowa oratorium napisał Michał Zabłocki, a muzykę skomponował Bartosz Tomaszek. Utwory przeplatane były odczytywanymi fragmentami testamentu Jana Pawła II.

Wcześniej, jeszcze przed oficjalnym otwarciem ekspozycji, muzeum zwiedził prezydent Bronisław Komorowski. – To przede wszystkim prawdziwe muzeum. Nie tylko ze względu na skalę i wielkość, ale także na mnogość wątków, które są prezentowane – chwalił placówkę.

Prezydent odwiedził 9 kwietnia także Kraków, gdzie m.in. wręczył kard. Franciszkowi Macharskiemu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Więcej o tym wydarzeniu w tekście: Order Odrodzenia Polski dla kard. Macharskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Sławoj1979
    10.04.2014 00:30
    Przepraszam, ale co robił tam ten co zarzekał się że nie będzie klękał przed księżmi? Co robił tam ten któremu przeszkadzał krzyż? Co na to kardynałowie Nycz i Dziwisz? Obydwaj chcą zabijać nienarodzone a pokazują się przy muzeum świętego Jana Pawła II obrońcy życia? Mam żal do naszych Pasterzy. Nie powinni się pokazywać razem z tymi panami. Niech idą przed św Annę w Warszawie.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.