Nowy numer 3/2021 Archiwum

3 kg srebra

W dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II swoją emisję będzie nietypowa papieska moneta.

Monetę, której oficjalną datą emisji będzie 27 kwietnia, przygotowała Mennica Papieska oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Moneta w kształcie Polski waży 100 uncji, czyli ponad 3 kg. Wykonana została ze srebra o próbie 999,9.

Motywy, którymi została ozdobiona, nawiązują do postaci Jana Pawła II – są to m.in.: 27 diamentów (symbolizujących lata pontyfikatu), wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz panoramy Krakowa i Watykanu. Jak tłumaczy prezes Mennicy Papieskiej Artur Sobolewski, wielkość i sposób wykonania monety były także wyzwaniami technicznymi.

– Aby wybić monetę, prasa mennicza uderzała w nią 20 razy. Zazwyczaj monety wybija się jednym, czasem kilkoma uderzeniami prasy. Produkcja jednej monety Ioannes Paulus II maximus, łącznie ze zdobieniem jej diamentami, trwała prawie tydzień – wyjaśnia.

W sumie wybitych zostanie 100 sztuk monety, z czego 99 trafi do sprzedaży. 55 będzie dostępnych w Polsce, pozostałe zaś trafią do kolekcjonerów poza jej granicami. Monetę z numerem „0” ma otrzymać w Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, papież Franciszek.

Papieska moneta ma nominał 100 dolarów nowozelandzkich i jest prawnym środkiem płatniczym. – Można nią zapłacić w sklepie, ale raczej nikt tego nie zrobi – żartował A. Sobolewski.

W dniu emisji moneta będzie kosztowała 33 tys. zł. Pieniądze uzyskane z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na utrzymanie i działalność częstochowskiego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.