Nowy numer 13/2023 Archiwum

Patron nas wszystkich

Kraków. Kard. S. Dziwisz o kanonizacji Jana Pawła II.

– Ten papież ciągle żyje, ciągle inspiruje, ciągle jest obecny i ludzie to czują – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania z dziennikarzami. Właśnie dlatego, jak podkreślał, nie tylko w Rzymie oraz w Polsce dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II będzie uroczyście obchodzony.

– Wielu z tych, którzy nie będą mogli być w Rzymie przybędzie innych szczególnych miejsc – mówił kardynał. W Krakowie pielgrzymi przeżywający kanonizację papieża są spodziewani przede wszystkim w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Pytany o to, czyim patronem będzie św. Jan Paweł II, jego wieloletni sekretarz odpowiedział krótko: – Wszystkich.

Dodał jednak, że papież Polak to patron przede wszystkim obecnych czasów, praw człowieka, wolności narodów, godności człowieka, patron rodziny i obrońca życia. - Ojciec święty Franciszka już go ogłosił patronem i protektorem Światowych Dni Młodzieży i młodzieży w ogóle – mówił kard. S. Dziwisz.

Metropolita krakowski przyznał także, że kanonizacja bł. Jana Pawła II będzie dla niego wielkim osobistym przeżyciem. – Wyobraźcie sobie – w Krakowie myśmy go jeszcze znali jako profesora, potem biskupa i kardynała – opowiadał dziennikarzom. – Mówiłem do niego księże kardynale, wcześniej księże arcybiskupie, potem ojcze święty. To będzie wielkie przeżycie od przyszłej niedzieli zwracać się do niego jak do każdego świętego, ale tak bardzo nam bliskiego.

– Pan Bóg daje proroków, którzy kreślą przyszłość. Na pewno on przez swoją osobę i swoje przemówienia, w Polsce i nie tylko, kreślił nam  drogę, wskazywał ją. Dla nas ważne jest, abyśmy odkryli go na nowo a także poznali do końca jego dziedzictwo i wyciągnęli wnioski – podkreślał również kard. Stanisław Dziwisz. Temu, jak zaznaczył, ma służyć m. in. krakowskie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.