Największa w południowej Polsce impreza historyczno-rekonstrukcyjna, gratka dla miłośników militariów, potrwa w Niepołomicach 3 dni. Od piątku do niedzieli będzie można spotkać tam żołnierzy różnych epok.
Pola Chwały obchodzą w tym roku jubileusz - odbędą się już po raz 10. i ich organizatorzy liczą, że padnie kolejny rekord pod względem liczby uczestników imprezy. Co ciekawe, w ciągu ostatniej dekady przeszły prawdziwe przeobrażenie. 10 lat temu startowały jako niezbyt duże spotkanie miłośników gier historycznych, a dziś są jedną z największych imprez historycznych i militarnych w Polsce.
- Tegoroczne Pola Chwały będą poświęcone szczególnie czasom II wojny światowej (w tym roku przypada 70. rocznica jej zakończenia) oraz okresowi wojen napoleońskich. Wielką atrakcją będzie po raz pierwszy ściągnięty do Niepołomic w pełni sprawny czołg (T-34/85 z Muzeum Sztygarka z Dąbrowy Górniczej), który będzie można oglądać w jednym z obozów i w akcji na hipodromie, podczas rekonstrukcji bitewnych - zapowiada Paweł Czerenko, który z Polami Chwały związany jest od wielu lat.
Każdego dnia w programie imprezy atrakcji zaplanowano co nie miara i każdy znajdzie coś dla siebie.
Z okazji jubileuszu w pierwszym dniu imprezy odbędzie się uroczysta Gala Pól Chwały zakończona koncertem Jacka Kowalskiego, historyka sztuki, poety i barda (piątek 25 września, godz. 19, sala Akustyczna Zamku Królewskiego w Niepołomicach).
- Z kolei w sobotni wieczór na zamku odbędzie się drugi kostiumowy „Bal u Arcyksięcia” - otwarty dla wszystkich, którzy przyjdą przebrani w stroje historyczne. Dla tych, którzy nie mają własnego stroju, będzie czynna na miejscu wypożyczalnia z olbrzymim wyborem ubiorów z różnych epok i stylów. Bal ma wymiar charytatywny - odbędzie się na rzecz Fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”. Naprawdę, warto się na nim pojawić - zachęca P. Czerenko.
Dla tych, którzy interesują się współczesnymi militariami, zaplanowane zostało spotkanie z Marcinem Ogdowskim, dziennikarzem i korespondentem wojennym (nazywanym pierwszym polskim blogerem wojennym), który przebywał m.in. w Iraku i Afganistanie. Opowie on o wojnie w Donbasie (sala Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, sobota godz. 13). W MCDiS zostanie też zaprezentowana wystawa zdjęć z pól bitew I wojny światowej, wykonanych w technice chromianowo-proszkowej.
- Ważnym wydarzeniem wpisującym się w główny temat 10. Pól Chwały będzie też prezentacja nowej książki Normana Daviesa „Szlak Nadziei. Jak Armia Andersa wybrnęła z Rosji”. Natomiast odbywająca się już po raz 4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa Historii Militarnej będzie tym razem poświęcona psychologii boju i zachowaniu ludzi w sytuacji granicznej - opowiada Robert Kowalski, pomysłodawca Pól Chwały, zwany mózgiem i sercem imprezy.
Co ważne, Pola Chwały pomyślane zostały jako impreza nie tylko dla dorosłych, ale też dla całych rodzin z dziećmi - małymi i większymi, którym warto opowiadać o historii Polski i pokazywać ją w niebanalny, pełen pasji sposób.
W tym roku przygotowano więc 4 atrakcje dla dzieci. Pierwsza to Kącik Pazia, czyli propozycja dla najmłodszych. Na dziedzińcu renesansowego zamku będzie można budować zamki z klocków, malować obrazy historyczne, odbędą się również tańce i zabawy dworskie dla maluchów.
Szkoła Rycerska to pomysł dla dzieci nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba będzie najpierw udowodnić, że jest się tego godnym, czyli wykonać kilka zadań, a także wykazać się odwagą i charakterem.
Dla dziewczynek czynna też będzie Szkoła Dam Dworu, w której małe księżniczki będą mogły uczyć się, jak pięknie się zachowywać, tańczyć i ubierać stroje - tak, by zostać ozdobą królewskiego dworu.
Dla dzieci szkolnych odbędzie się również kolejna odsłona „Budzenia pasji”. - Uczestnicy wysłuchują opowieści narratora, obejrzą atrakcyjne multimedia, wezmą udział w różnych warsztatach: teatralnych, plastycznych, karaoke, a nawet kulinarnych. W ten sposób poznają historię Polski, a konkretnie odcinki poświęcone polskim zrywom narodowym w XIX wieku oraz II wojnie światowej - zapowiada R. Kowalki.
Na „Budzenie pasji” można zapisywać się na: www.polachwaly.pl (tam też można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje dotyczące imprezy, która potrwa od 25 do 27 września).
Warto dodać, że obozy wojskowe podczas Pól Chały będą rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały z kolei podzielone według epok - od starożytności po współczesność. Ich pokazy odbędą się na hipodromie za zamkiem. Natomiast w niedzielę o godz. 11 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.
Czytaj również: