Nowy numer 24/2018 Archiwum

Dzień męczenników

7 czerwca będzie dniem wspomnienia błogosławionych Michała i Zbigniewa - franciszkańskich męczenników z krakowskiej prowincji.

Dziś do Krakowa dotarła decyzja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, że pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski będą rokrocznie wspominani w liturgii Kościoła 7 czerwca.

Jest to dzień przyjęcia przez nich święceń. Bł. Michał tego dnia został diakonem, bł. Zbigniew - prezbiterem.

Kongregacja przychyliła się tym samym do prośby krakowskich franciszkanów i wyraziła zgodę na ten dzień w kalendarzu liturgicznym, ponieważ w dniu ich śmierci (narodzin dla nieba), czyli 9 sierpnia w Polsce obchodzone jest już święto Edyty Stein.

Ranga celebracji to wspomnienie dowolne. W miejscu śmierci i pochówku franciszkanów (Pariacoto w Peru) będzie obchodzone jako wspomnienie obowiązkowe.

Jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą Kongregacji) celebracja może mieć rangę święta, o czym poinformował o. Angelo Paleri, postulator generalny franciszkanów.

Krakowscy franciszkanie-misjonarze o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru.

Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma