Nowy numer 37/2021 Archiwum

Dzień męczenników

7 czerwca będzie dniem wspomnienia błogosławionych Michała i Zbigniewa - franciszkańskich męczenników z krakowskiej prowincji.

Dziś do Krakowa dotarła decyzja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, że pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski będą rokrocznie wspominani w liturgii Kościoła 7 czerwca.

Jest to dzień przyjęcia przez nich święceń. Bł. Michał tego dnia został diakonem, bł. Zbigniew - prezbiterem.

Kongregacja przychyliła się tym samym do prośby krakowskich franciszkanów i wyraziła zgodę na ten dzień w kalendarzu liturgicznym, ponieważ w dniu ich śmierci (narodzin dla nieba), czyli 9 sierpnia w Polsce obchodzone jest już święto Edyty Stein.

Ranga celebracji to wspomnienie dowolne. W miejscu śmierci i pochówku franciszkanów (Pariacoto w Peru) będzie obchodzone jako wspomnienie obowiązkowe.

Jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą Kongregacji) celebracja może mieć rangę święta, o czym poinformował o. Angelo Paleri, postulator generalny franciszkanów.

Krakowscy franciszkanie-misjonarze o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru.

Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama