Ordery dla krakowskich poetów

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem polskim, dwóch wybitnych poetów związanych z Krakowem - Leszka Długosza i Jana Polkowskiego. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Leszka Długosza, urodzonego w 1941 r. poetę, pieśniarza, związanego przez wiele lat z kabaretem artystycznym Piwnica pod Baranami, uhonorowano "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i przekazywanie prawdy o człowieku poprzez wybitną działalność twórczą, za wierność Polsce niepodległej i suwerennej". Najnowszym dokonaniem artystycznym L. Długosza jest wydana niedawno przez firmę Dux płyta "Muzyka tamtych dni", na której nagrał swoje piosenki w aranżacjach symfonicznych Andrzeja Zaryckiego.

Jana Polkowskiego, urodzonego w 1953 r. poetę, prozaika, redaktora podziemnego kwartalnika "Arka" oraz wydawanego w latach 1990-1997 dziennika "Czas Krakowski", w 1992 r. rzecznika rządu Jana Olszewskiego, odznaczono z kolei "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy literackiej i konsekwentne przybliżanie prawdy o polskim losie, za występowanie w obronie wolności słowa w PRL oraz działalność na rzecz zachowania ciągłości polskiego dziedzictwa kulturowego". Swój najnowszy tom poetycki pt. "Wiersze konieczne" poeta opublikował w bieżącym roku. "Dopóki będzie się mówić w języku polskim, wiersze Jana Polkowskiego będą miały w nim trwałe miejsce" - powiedział w 2013 r. polonista prof. Bronisław Maj w trakcie spotkania z okazji 60. rocznicy urodzin J. Polkowskiego.

Czytaj także:

Jubileusz Jana Polkowskiego

Chcą Orła Białego dla artysty

Leszek Długosz ma 80 lat

Medal dla "Europejczyka z Zaklikowa"

Symfoniczny Leszek Długosz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..