Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pączki tam-tam (w Afryce) i tu

Już dziś tłusty czwartek. Wyślij więc pączka na Czarny Ląd - kupując go w cukierni biorącej udział w akcji lub klikając na e-pączka.

Sposobów na zrobienie słodkiej przesyłki jest kilka. Dziś czas na sposoby czwarty (dla cukierni i ich klientów, czyli miłośników pączków) i piąty, wirtualny.

Jeśli wśród Czytelników „Gościa” są właściciele cukierni, którzy jeszcze o pączkowej akcji nie słyszeli, a chcą przekazać złotówkę z każdego sprzedanego Afrykańskiego Pączka na pomoc ofiarom rebelii w RCA (złotówka to koszt utrzymania dziecka w Afryce przez jeden dzień), to nic straconego. Choć godzina „0” już tuż-tuż, to czas na podjęcie słodkiej decyzji jeszcze jest. Wystarczy tylko skontaktować się z koordynatorem przedsięwzięcia „Wyślij pączka do Afryki”, czyli z Piotrem Gajdą (piotr@agencjaaqq.pl), który prześle specjalną umowę. Potem (w tłusty czwartek 27 lutego) wystarczy już tylko zachęcać klientów do zakupu słodkości i mówić im o wydarzeniach, które niedawno rozegrały się w Republice Środkowoafrykańskiej.

Jeśli właścicieli cukierni wśród naszych Czytelników nie ma, to nic nie szkodzi – są zapewne ci, którzy w tłusty czwartek w kolejce po pączka na pewno się ustawią. By pomóc mieszkańcom Czarnego Lądu, wystarczy iść do jednej z kilku cukierni znajdujących się na terenie naszej archidiecezji, których logo już znajduje się na stronie: www.tamtamitu.pl (Kraków: Cukiernia „Lisiccy, ul. Bronowicka 55; sieć piekarni „Zaborowscy”; Restauracja „Pod kopcem”, al. Waszyngtona 1; Cukiernia „Starowicz”, ul. Wawrzyńca 32 i Wielopole 9; Cukiernia Rodzinna St. Śliwa, ul. Królewska 8; Myślenice: Cukiernia Dziadkowiec, ul. Niepodległości 6; Bukowina Tatrzańska: BCK „Dom Ludowy”, ul. Kościuszki 87). W ich ofercie są specjalne, charytatywne, afrykańskie pączki, od których nie rośnie brzuch, ale serce. Są bowiem o złotówkę droższe od zwykłych pączków, ale wszystkie złotówki zostaną wykorzystane na bardzo szczytny cel!

Sposób piąty to gratka dla tych, którzy ani samodzielnie smażyć pączków nie potrafią, ani łasuchami nie są, bo np. dbają o linię, ale Afryce chcą pomóc. To właśnie dla nich powstał wirtualny pączek afrykański. Można go znaleźć na: www.tamtamitu.pl. Wystarczy więc tylko wejść na tę stronę i poprzez specjalny formularz (lub robiąc tradycyjny przelew) wysłać datek dla Afryki.

Pączki tam-tam (w Afryce) i tu   Zniszczone przez rebeliantów wioski trzeba jak najszybciej odbudować Br. Benedykt Pączka OFMCap Zapominalskim przypominamy też o sposobie pierwszym, drugim i trzecim. Pierwszy jest najprostszy – wystarczy usmażyć kilka lub kilkanaście (albo jeszcze więcej) pączków i poczęstować nimi rodzinę, przyjaciół, znajomych. Częstując, trzeba też opowiedzieć i o tym, że br. Benedykt Pączka OFMCap oraz inni misjonarze proszą o pilną pomoc dla swoich podopiecznych. A potrzeba dosłownie wszystkiego – od żywności, leków i ubrań zaczynając, na materiałach budowlanych kończąc. Warto więc skusić najbliższych na słodkiego pączka i zachęcić ich do podzielenia się złotówkami z ofiarami rebelii.

W sposób drugi i trzeci wciągamy szkoły, parafie, a może też i miejsca pracy i organizujemy tam pączkowe kiermasze. W szkołach odpowiedzialnymi za akcję są nauczyciele, którzy – za zgodą dyrekcji – wraz z uczniami-ochotnikami smażą pączki i robią akcję informacyjną, a w tłusty czwartek sprzedają słodkości za wcześniej ustaloną cenę. W parafiach pączki mogą smażyć zarówno gospodynie, jak i oazy, inne grupy parafialne oraz całe rodziny chcące podzielić się swoim kulinarnym talentem. Pączkowy kiermasz najlepiej zorganizować w tłusty czwartek lub w niedzielę po nim, czyli 2 marca.  

I najważniejsza sprawa: pieniądze zebrane podczas pączkowania (na każdy z podanych sposobów) trzeba potem wpłacić na specjalne konto Fundacji „Kapucyni i Misje” (nr konta PKO SA o/Kraków: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794, z dopiskiem „Pączek dla Afryki”).

Pod adresem Fundacji „Kapucyni i Misje” (Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska, ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków, tel. 12/623 60 50 wew. 132) można też przesyłać i przynosić środki opatrunkowe, leki, żywność z wydłużoną datą spożycia.

Więcej na: www.tamtamitu.pl. O akcji i sytuacji w RCA pisaliśmy też w tekstach:

http://krakow.gosc.pl/doc/1888705.Szkoly-i-parafie-smaza-dla-Afryki

http://krakow.gosc.pl/doc/1883441.Slodkie-S-O-S-dla-RCA

http://krakow.gosc.pl/doc/1882332.Jeden-paczek-wielka-sprawa

http://krakow.gosc.pl/doc/1863167.Potrzebna-modlitwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy