Słowo metropolity krakowskiego w związku z zakończeniem peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji krakowskiej.
Drodzy Bracia i Siostry,
16 października 2011 roku w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II. Przez minione miesiące przeżywały ją wszystkie wspólnoty parafialne, zakonne i inne. Zakończenie nastąpi 29 czerwca, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w katedrze na Wawelu.
Peregrynacja w życiu religijnym Archidiecezji Krakowskiej była czasem wielkiej modlitwy, a także refleksji nad tajemnicą miłosierdzia, przeżywanej w czasie rekolekcji lub misji. Modliliśmy się w intencjach parafii i rodzin, dzieci i młodzieży, a także za ludzi chorych i bezrobotnych oraz wszystkich potrzebujących. Owocem tej modlitwy było wiele przeżytych spowiedzi, umocnienie wiary, ożywienie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a także podjęcie wielu postanowień, które nadal przynoszą i będą przynosić w przyszłości dobre owoce.
Do błogosławionych darów nawiedzenia zaliczamy także wzrost powołań do kapłaństwa w naszej Archidiecezji oraz ożywienie adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten święty czas miłosierdzia wpisują się również wielkie wydarzenia ostatnich tygodni, jak beatyfikacja Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk oraz poświęcenie w dzisiejszą niedzielę kościoła bł. Jana Pawła II w jego sanktuarium w Łagiewnikach.
W związku z kończącym się czasem peregrynacji serdecznie dziękuję wszystkim duszpasterzom i wspólnotom parafialnym za trud przygotowania nawiedzenia, za czuwanie przy obrazie i relikwiach, za troskę o rozwój nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.
Ubogaceni tak wielkimi darami chcemy śpiewać Bogu hymn uwielbienia. Niech wznosi się on z serca każdego wierzącego, każdej rodziny, wszystkich duszpasterzy i wiernych świeckich, wspólnot zakonnych i członków ruchów religijnych. Szczere dziękczynienie, jednoczące całą Archidiecezję, jest jednym z najlepszych znaków, że przyjęliśmy ofiarowane nam Boże dary i pragniemy je nadal rozwijać. W trosce o dalszy wzrost duchowy na zakończenie peregrynacji dokonamy aktu zawierzenia Archidiecezji Krakowskiej i całego świata Miłosierdziu Bożemu. Oddani Bogu, chcemy jeszcze gorliwiej przeżywać dalsze tygodnie i miesiące Roku Wiary.
Na dzień dziękczynienia i zawierzenia, w sobotę 29 czerwca, zapraszam do katedry na Wawelu przedstawicieli wszystkich parafii. O godz. 10, przed obrazem Jezusa Miłosiernego, przy relikwiach św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, będziemy przeżywać uroczystą Eucharystię. Równocześnie proszę, aby w każdej parafii i w każdym kościele rektoralnym odbyło się w tym dniu nabożeństwo dziękczynne i była sprawowana dziękczynna Eucharystia. Powtarzajmy za św. Faustyną: "O, niepojęte i niezgłębione Miłosierdzie Boże, kto Cię godnie uwielbić i wysławić może, Największy przymiocie Boga Wszechmocnego, Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego" ("Dzienniczek", 951).
Wszystkich polecam opiece Maryi, Matki Miłosierdzia, a także wstawiennictwu tak licznych Świętych, prawdziwych świadków miłosierdzia oraz z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Arcybiskup Krakowski
Peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II oraz św. Faustyny poświęciliśmy specjalną podstronę, na której zamieszczamy także świadectwa i relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach. Zachęcamy do odwiedzenia strony: krakow.gosc.pl/Peregrynacja oraz do przesyłania własnych wspomnień związanych z peregrynacją pod adresem: krakow@gosc.pl.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.